Lossonczy Tamás-díj grafikusoknak

Lossonczy Tamásról, a múlt év végén, 105 éves korában elhunyt festőművészről elnevezett díjat alapított felesége, Pál Éda. A díjjal minden évben egy kiemelkedő teljesítményt nyújtó grafika szakos egyetemi hallgatót jutalmaznak majd.

P. Szabó Ernő
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A díjalapítás tényét annak a kiállításnak a megnyitóján jelentették be, amelyet a művész grafikáiból rendeztek a MissionArt Galéria két kiállítótermében, párhuzamosan a Pintér Sonja Galéria tárlatával, amelyen a művész festményei szerepelnek. A 15. műgyűjtők éjszakája eseménysorozat részeként megnyílt tárlat 1945–2009 közötti műveket mutat be, ez az első alkalom, hogy az egész életművét feldolgozó bemutatót rendeznek kizárólag a papírmunkáiból. A tárlat a gyűjtők számára is érdekes lehet, hiszen a negyvenes–ötvenes vagy a hatvanas–hetvenes évekből származó rajzok, akvarellek valódi ritkaságnak számítanak, valamint helyet kapnak olyan nagyméretű kollázsok és más papíralapú művek is, amelyek eddig ugyancsak kevés alkalommal kerülhettek a közönség elé. Lossonczy életműve a mintegy ezernégyszáz olajkép mellett több ezer papírmunkát tartalmaz.
A Lossonczy-hagyaték őrzője, Pál Éda úgy határozott, hogy a kiállított művek közül egy 150 ezer forint értékű grafikát sorsolásra bocsát, és a befolyt összeggel egy tehetséges fiatal grafikust támogat. A kiállítás látogatói március 18-ig 1000 forintos szelvényeket vásárolhatnak, amelyek sorsoláson vesznek részt (a sorsolás 18-án lesz). A későbbiekben is egy Lossonczy-grafika kisorsolása biztosítja a díj fedezetét. Ha a szelvények eladása mégsem lenne elég, akkor a galéria és a hagyaték őrzője közösen adják össze a hiányzó részt. Hogy ki kapja a díjat, arról évről évre a Képzőművészeti Egyetem Grafikai Tanszékének tanárai döntenek majd.
Somorjai Kiss Tibor, a Magyar Képzőművészeti Egyetem grafikai tanszékvezetője a tárlat megnyitóján, a díjalapítást kommentálva elmondta: bár manapság a főiskoláról kikerülő diákok egyikének sem könnyű a helyzete, a grafikusok talán még nagyobb hátrányban vannak. A papíralapú munkáknak ugyanis Magyarországon – ellentétben például Nyugat-Európával – kisebb a becsülete a műgyűjtők szemében, mint a festményeknek, plasztikáknak. Ez azonban, mint mondta, még fontosabbá teszi a kezdeményezést, amellyel Lossonczy özvegye és a MissionArt Galéria tulajdonosai a grafikai tanszék fiatal tehetségeit segítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.