Megállapodás a vállalkozókkal

Megállapodott a Vállalkozók Országos Szövetségével Orbán Viktor a hazánk előtt álló legfontosabb feladatokról, így a versenyképesebb adórendszerről, a magyar cégek előnyben részesítéséről és a munka becsületének helyreállításáról. Demján Sándor, a szervezet elnöke Magyarország morális megroggyanásáról beszélt.

Szabó Eszter
2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen kérdés, a magyarországi euróbevezetés kivételével a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) minden kéréséről megállapodott tegnap a szervezettel Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a VOSZ gazdaságpolitikai konferenciáján többek között megígérte, hogy a hazai vállalkozások adóterheit négy év alatt, a lakosság terhelését pedig hat év alatt a térségi versenytársaink szintjére vagy az alá csökkentik, ha a választásokon a Fidesz kap felhatalmazást a kormányzásra. Orbán Viktor vállalta, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremtenek, elsősorban a termelési szektorban. A Fidesz kormányfőjelöltje megállapodott Demján Sándorral abban is, hogy 2012-re a többségi hazai tulajdonban álló vállalkozások hasonló arányban nyernek majd a hazai közbeszerzéseken, mint Németországban és Franciaországban. Az euró magyarországi bevezetésével kapcsolatban a Fidesz elnöke arra figyelmeztetett, hogy az elmúlt években számos alkalommal tette magát nevetségessé hazánk, amikor újabb és újabb céldátumot tűzött ki az euró átvételére, még egyszer ezt a hibát nem lehet elkövetni.

*

Orbán tegnap egy gazdasági tényfeltáró bizottság felállítását is bejelentette. Mint mondta, a Varga Mihály Fidesz-alelnök által vezetett testület feladata, hogy külső szakértők bevonásával megkezdje a gazdaság teljes átvilágítását. Szavai szerint a legnagyobb dilemmát az okozza, hogy az új kormány hogyan tudja a nyilvánosság előtt felfedni az ország valóságos helyzetét anélkül, hogy ne jusson Görögország sorsára. Orbán Viktor abban a célkitűzésben is egyetértett Demján Sándorral, hogy értékteremtő piacgazdaságot kell kiépíteni, amely magyar erőforrásokra alapoz.
– Ha nem jött volna a világválság, Magyarország csődbe ment volna az eladósodottsága miatt – ezt már a konferencián ugyancsak felszólaló Demján Sándor jelentette ki. A VOSZ elnöke szerint Magyarország már a világméretű krízis előtt is csődben volt, a fizetésképtelenségünket jelezte például az áfa visszatartása. Demján úgy fogalmazott: Magyarország morális megroggyanása kritikán aluli. Mint mondta, vissza kell állítani a munka becsületét, hiszen munka nélkül Magyarország nem lesz képes felemelkedni.
– Elpazaroltuk az elmúlt nyolc évet, és nehéz helyzet elé állítottuk a következő kormányt – húzta alá Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, aki az OTP kormányzati megsegítése kapcsán azt közölte: a kormány ölelése majdnem halálos volt, „rossz is rágondolni, hogy Gyurcsány mesterséges lélegeztetésbe kezd nálam”. Csányi, aki egyben a VOSZ társelnöke, cáfolta azt a sokak által sugallt megoldást, miszerint a gazdaság fellendítéséhez le kellene értékelni a forintot. Szavai szerint a gazdaságra nézve ennek jóval több hátránya lenne, mint előnye, legrosszabbul az aktív, családos devizahitelesek, valamint a belső piacra termelő kis- és középvállalkozások járnának. A legfőbb feladatok között Csányi a hatékony állam kiépítését, a bürokrácia csökkentését, a nagy elosztórendszerek átalakítását, a versenyképes oktatás megteremtését, valamint a veszteséges állami vállalatok rendbetételét, a korrupció visszaszorítását, az adófizetői kör szélesítését és a feketegazdaság kifehérítését említette.
– A kormány biztosítani fogja, hogy a Magyar Köztársaság pénzügyei nyitott könyvként elérhetők legyenek valamennyi, a választásokon részt vevő demokratikus párt számára – reagált Orbán szavaira a kormányszóvivő. Szollár Domokos hozzátette: meghatározott időben közöl statisztikai adatokat többek között a Pénzügyminisztérium, a Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Nemzeti Bank. Ezenfelül állítása szerint további információk érhetők el a Magyar Államkincstár, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, az Államadósság Kezelő Központ, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által közzétett tájékoztatók révén. Megjegyezte, a költségvetést a Költségvetési Tanács és az Állami Számvevőszék is rendszeresen ellenőrzi, valamint válságkezelő programot támogató külföldi segítség miatt a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság munkatársai is folyamatosan ellenőrzik „az ország könyveit”.
Az MSZP szerint hangulatkeltés a Fidesz által létrehozott gazdasági tényfeltáró bizottság, állításuk szerint ugyanis nincsenek „szekrényben maradt csontvázak”. – Hiteltelen Orbán Viktor minden, erre a kérdésre vonatkozó szava, mivel sem a Fidesz, sem a KDNP nem ment el a Pénzügyminisztériumba tájékozódni az államháztartási adatokról – vélte Nyakó István MSZP-szóvivő, aki szerint a Fidesz elnöke „a nemzeti számonkérőszék” ígéretével kampányol, és „leszámolás-hangulatú elszámoltatást” ígér. Úgy véli, ennek része a gazdasági tényfeltáró bizottság felállítása. – A Fidesz elnöke azért nem tud számokat mondani, azért beszél csontvázakról, mert fogalma sincs hazánk gazdasági helyzetéről és nem is érdekli valójában. Csak a hatalom megszerzése foglalkoztatja – jelezte Nyakó István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.