Mindig szélen

Major Anita
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felső-őrségi Alsóőr címere nem csupán a kisnemesi gyepűőrök harcra készségét jeleníti meg, de Burgenland történelmi tragédiáját is: a bal kezét csípőjén tartó, jobb kezében kardját magasra emelő, kihívó férfialak jelképe a romboló határhelyzetnek, amely a kalandozások végétől napjainkig morzsolja a burgenlandi magyarságot. Mindig magára utalva, mindig szélen – hol a legnyugatibb, hol a legkeletibb peremen… A Lech-mezei csata kudarca után vált szükségessé a magyar gyepűrendszer megalkotása, azaz a nyugati végek – ezek jóval mélyebben nyúltak be a mai Ausztriába, mint gondolnánk – járhatatlanná tétele és a gyepűvidék átjáróinak, kapuinak szigorú őrizete. E területeken jöttek létre az „őrzők” és „lövők” telepei a nyugati támadások kivédésére, amire jól konzervált példákat találhatunk a magyarországi Őrségben is, például Őriszentpéter környékén. „Odaát” ilyen volt a mai magyar nyelvterület legnyugatibb települése, Felsőőr, valamint Alsóőr, Őrisziget, az évszázadok során elnémetesedett Alsó-, Felső- és Németlövő, Őrállás, Lődös stb., amelyek főként a Pinka és az Ösztörmen (Strém) folyó párhuzamos völgyeit tartották szemmel. A XIII. századi tatárjárás az első drámai fordulat az őrzők számára: a gyepűvédelem elavult stratégiának bizonyult, szükségessé vált a nomád hordáknak ellenálló várövezet kiépítése – így a kiváltságos gyepűvédők elszigetelődtek, gyakorlatilag „munkanélkülivé” váltak, egy részük paraszti létmódba süllyedt. A törökök újra és újra felperzselték ezt a vidéket, különösképp Kőszeg 1532-es ostromakor, így a legyilkolt, elhurcolt falvak helyére, a hajdan színmagyar (illetve besenyő és székely) területre egyre nagyobb számban telepítettek horvátokat meg németeket. Nem véletlen, hogy a mai osztrák–magyar határon horvát falvak öve húzódik, és húsz kilométert kell autózni nyugatra, ha magyar szót akarunk hallani. Mint ahogy az sem, hogy a függetlenségi szellem errefelé könnyedén lobbant lángra, ha Rákóczi, ha 1848–49 szabadságharcáról volt szó; s a büszke határőrutódok nem keveset szenvedtek a levert forradalmak utáni megtorlásoktól a Habsburg Birodalom küszöbén.
Az impériumváltással 1921-ben itt húzták meg Ausztria, az anschlusszal pedig a náci birodalom határát – ez utóbbival vetettek véget az Őrség magyar nyelvű hivatali, iskolai életének. Előbbi pedig egyet jelentett a városok és a felvevőpiacok, mint Szombathely, Kőszeg, Sopron vagy Magyaróvár levágásával; így az eddigi keleti orientációt, infrastruktúrát át kellett szervezni nyugat felé, illetve észak–déli irányba. Ez olyannyira sikerült, hogy e közlekedési, logisztikai csatornák ma komoly konkurenciát jelentenek Vas és Sopron megyének.
Az utolsó nagy fordulat, a szeg a koporsóban a vasfüggöny fölhúzása volt. A hidegháború légkörében a magyarság vállalása az évszázadok során mélyszórványba került őrvidékiek számára csaknem lehetetlenné vált: a „magyarkodás” szélsőbaloldali magatartásnak számított Ausztriában, ahogy korábban a rebellió, a kuruckodás, a hálátlanság vagy az idegen népelem szinonimája volt. Amiben mégis egyedülálló a felső-őrségi magyar népcsoport, hogy az egyetlen kisebbségünk, amely a második világháború után demokratikus politikai rendszerben, illetve nyugati típusú fogyasztói társadalomban élt. Ennek meg is lettek a sajátos következményei…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.