Stratégiai jellegű egyeztetésre hívott össze több, balliberális közgazdászként számon tartott szakembert Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke – értesült lapunk. Információink szerint a zártkörű megbeszélést hétfőn tartják a jegybankban, s a találkozón Orbán Viktor évértékelője lesz az egyik központi téma, mivel a beszédben elhangzottak nem nyerték el a jegybank jelenlegi vezetésének tetszését. Úgy tudjuk, Simorékat elsősorban Orbán Viktornak a jegybank és a pénzügyi felügyelet megújítására vonatkozó mondatai aggasztják, s erről szeretnének egyeztetni a kiválasztott közgazdászokkal.
Az egyik meghívott, Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa lapunk kérdésére tegnap azt mondta, hogy a jegybanki találkozón mindenképpen részt vesz. Szintén a meghívottak között szerepel Bauer Tamás, az SZDSZ egyik alapítója, aki a Magyar Nemzet megkeresésére úgy fogalmazott: még nem döntött, hogy elfogadja-e az invitálást. Információink szerint a meghívottak listáján több olyan szakember szerepel, akik rendszeresen publikálnak baloldali médiumokban.
Emlékezetes, a Fidesz elnöke évértékelőjében erőteljesen támadta a hazai bankokat és az MNB-ét, s főként a pénzintézeteket tette felelőssé a válság magyarországi elmélyüléséért. Orbán Viktor azt is közölte, hogy az újjáépítést először a gazdaság talpra állításával kell kezdeni, és szükség van a jegybank és a pénzügyi felügyelet megújítására is.
Egyelőre nem tudni, hogy a meghívottak miként reagálnak majd a zárt ülésen elhangzottakra, ám az biztos, hogy a balliberális körhöz sorolt közgazdászok nemigen hallatták hangjukat az MNB függetlensége ellen 2004-ben indított támadáskor, amely végén a parlament szocialista–szabad demokrata többsége elfogadta a jegybanktörvény módosítását. A változtatás nyomán a jegybank legfőbb döntéshozó szervezetében, a monetáris tanácsban jelentősen megnőtt Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök befolyása, hiszen az új törvény arra adott felhatalmazást, hogy a tanács öt tagjának kinevezésére közvetlenül ő tehessen javaslatot. A törvénymódosítást nemzetközi felháborodás kísérte. Az Európai Központi Bank értelmetlennek és több ponton kifogásolhatónak minősítette a változtatást, és Jean-Claude Trichet, a pénzintézet vezetője aggályait fejezte ki a törvénymódosítással kapcsolatban. Az akkor még Járai Zsigmond vezette MNB több fórumon tiltakozott a miniszterelnöki befolyás növelése ellen – sikertelenül. A jegybanki függetlenség csorbításával Mádl Ferenc akkori államfő sem értett egyet, s visszaküldte megfontolásra a törvényt a parlamentnek, ám az MSZP–SZDSZ koalíció gyakorlatilag változatlan formában újra jóváhagyta azt.

Orbán Viktor újabb jelentős béremelést hagyott jóvá, amely sokaknak okoz majd örömet