Nagy elődök nyomában

2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen szám szerepelt eddig valamennyi téli olimpia sífutó programjában az 1924-es kezdet óta: a férfi ötven kilométer. Ahhoz, hogy valakiből halhatatlan sífutó váljon, itt muszáj nyerni. Noha ebben a sportágban bőven akadnak címhalmozók, nem véletlen, hogy csak Sixten Jernberg és Björn Dählie tudott ismételni. Ráadásul nem is egymást követő két olimpián, hanem 1956-ban és ’64-ben, illetve 1992-ben és ’98-ban.
Petter Northugnak jó esélye van arra, hogy a nyomukba eredjen, sőt még az sem kizárt, hogy Dählie-t mint a téli játékok legeredményesebb sportolóját is befogja. A kilencvenes évek norvég hőse nyolcszoros bajnok, utóda ma még csak kétszeres, ám egyrészt a két arany dacára inkább szerencsétlenül, mint szerencsésen versenyzett Vancouverben, másrészt a sífutók között szemtelenül fiatal, még csak huszonnégy éves.
S már így is több rekord birtokosa. Egyéniben ötszörös (összességében hatszoros) junior világbajnok, s eddig arra is egyedül ő volt képes, hogy juniorkorúként felnőtt norvég bajnoki címet szerezzen. Ez még 2006-ban történt, ami után mégsem válogatták be a torinói csapatba. Ezt akkor szomorúan vette tudomásul, s mert a norvég férfi sífutók négy éve csupán két ezüstöt szerezve jócskán elmaradtak a várakozásoktól, valószínűleg már akkor is befért volna a keretbe. A 2007-es világbajnokságon már letette a névjegyét, tagja volt az aranyérmes norvég váltónak, a tavalyi libereci vb-nek pedig három győzelmével egyértelműen ő volt a legfénylőbb csillaga.
Ennek dacára a megítélése mégsem egyértelmű. Sokan csak kiváló taktikusnak tartják, aki bámulatos végsebességének köszönhetően rendre megnyeri a tömegrajtos és az üldözőversenyeket. Ám amellett, hogy kétségkívül ő a leggyorsabb a világon, edzője, Thomas Alsgaard – akit ötszörös olimpiai bajnokként nem kell bemutatni – irányításával állhatatosan készül. 2005 nyarán például úgy fejezte be a tanulmányait, hogy kiköltözött egy kunyhóba közvetlenül a sípálya mellé, s mást se csinált, mint edzett és tanult.
Vancouverben történelmet akart írni, a teljes nemzetközi mezőnyben csak ő indult el mind a hat számban. Első próbálkozásra csúnyán felsült, az egyéni indításos 15 kilométeres távon csupán a 41. lett. Amit a rossz vaxolással magyarázott, ám újfent szembesülni kellett a kritikával, hogy csak hajrázni tud. A sprintben elért bronz nagyjából papírforma, majd az üldözőversenyben újra leégett, igaz, valószínűleg azért lett csak kilencedik, mert a hajrá előtt eltört a botja, s mire újat kapott, a vetélytársak már elhúztak. A csapatsprintet kis túlzással neki találták ki, a hatodik kör legvégén gond nélkül hagyta faképnél a többieket. A nagyságát a váltóban mutatta meg. 37,5 másodperces hátránnyal vágott neki az utolsó tíz kilométernek – csupán negyedikként. Egy norvég sífutó számára a negyedik helynek nincs jelentősége, senki sem vetett volna rá követ, ha az ötven kilométerre tartalékolva „lekocogja” a távot. Ehelyett megkísérelte a szinte lehetetlent, s üldözőbe vette a svéd, francia, cseh vezetőhármast. Az utolsó kilométereken robbantott svéd Marcus Hellnerrel nem bírt, ám a francia és a cseh versenyzőt befogta, s ha befogta, természetesen le is hajrázta.
Ötven kilométeren nem őt tartották a legfőbb esélyesnek, egyrészt, mert neki ez a táv hosszú, másrészt mert klasszikus stílusban írták ki, s a sikerei javát szabadstílusban érte el. Mégis győzött. Axel Teichmannt a csapatsprint után másodszor is megelőzte a célegyenesben, e távon a valaha volt legkisebb különbséggel, arasznyival. „Az egész szezon során arról álmodoztam, hogy megnyerem az ötven kilométert az olimpián. Óriási boldogság, hogy sikerült” – árulta el Northug. Aki Vancouverben a legnagyobbak közé lépett. Ám egyszer még közülük is kiemelkedhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.