Ronald Asmus Egy kis háború, ami sokkolta a világot című könyvében – diplomáciai forrásokra hivatkozva – részletes leírást ad a 2008. augusztus első napjaiban a Fehér Házon belül zajló eseményekről. A brüsszeli transzatlanti központ igazgatója szerint a konfliktus kitörését követően a Bush-adminisztráció valamennyi külpolitikai nagyágyúja elgondolkozott azon, mivel járna egy esetleges amerikai katonai hadművelet a Kaukázusban. Az amerikai Marshall Alapítvány agytrösztjeként is számon tartott kutató a kritikusok szerint nem eléggé világosan és részletesen, de egy, 2008. augusztus 11-én elhangzott megbeszélésre alapozta állításait. Asmus a kérdéses tárgyalásokról azt írja, hogy az amerikai szerepvállalással kapcsolatban főleg Dick Cheney alelnök és Bush nemzetbiztonsági tanácsadója, Steve Hadley között alakult ki komoly konfliktus. Noha a szerző konkrétan nem adja Cheney szájába a katonai invázióra történő buzdítást, a szövegkörnyezet alapján a volt republikánus alelnök szívesen lebombáztatta volna az oroszok utánpótlásvonalának számító Roki alagutat. Cheney magatartását – véli a többek között az amerikai The Johns Hopkins egyetemen is diplomát szerzett szerző – egyébként elsősorban az motiválta, hogy szerinte Moszkva stratégiailag egy nagyobb hadművelet részeként akarta felhasználni a két grúz szakadár köztársaságbeli viszontakcióját. Míg Hadley úgy vélekedett, Oroszország – a grúz provokációra és támadásra reagálva – csak Tbiliszire koncentrál. „Ugyanakkor mindkét szakértő napokig mérlegelte a katonai beavatkozás következményeit, és Hadley azzal érvelt, ha Washington közbelép a grúzok oldalán, az nagyon hamar egy orosz–amerikai konfliktussá növi ki magát” – írta Ronald Asmus.
A könyv megjelenését követően számtalan blog szedte darabokra a könyv Cheneyvel kapcsolatos állításait. A brit Financial Timesban Gideon Rachman egyenesen megkérdőjelezi azt, hogy ezek a beszélgetések, katonapolitikai felvetések elhangozhattak. A globális gazdasági napilap publicistája ugyanakkor végszavában megjegyzi, „hála istennek, hogy Cheneyt már csak a FoxNews engedi képernyőre”.
Az amerikai alelnök politikai tevékenysége mellett, úgy tűnik, hogy az egészsége sem túl jó. Cheneyt ugyanis helyi idő szerint hétfőn mellkasi fájdalmak miatt beszállították a washingtoni kórházba, ahol vizsgálatokon esett át. A most 69 éves egykori alelnököt 37 éves kora óta kezelik szívproblémákkal. Dick Cheney ráadásul korábban kétszer, 1988-ban és 2001-ben is átesett szívműtéten, a kilenc évvel ezelőtti beavatkozás alkalmával pedig pacemakert ültettek be a mellkasába. Tavaly az orvosok egy elektromos kezeléssel állították normálisra Bush alelnökének szívritmusát.

A mai az utolsó hideg nap, végre jön a felmelegedés