Pál József új monográfiája Dantéról

Munkatársunktól
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn délután öt órakor a Nyugati téri Alexandra Könyvesház IV. emeleti Panoráma termében mutatják be Pál József Dante – Szó, szimbólum, realizmus a középkorban című könyvét a szerző jelenlétében, Fellegi Ádám (zongorista, zenetörténész), Fried István (irodalomtörténész, egyetemi tanár), Janka Zoltán (pszichiáter, egyetemi tanár), Mátyus Norbert (irodalomtörténész, egyetemi adjunktus), Sallay Géza (irodalomtörténész, egyetemi tanár) és Sárközy Péter (irodalomtörténész, egyetemi tanár) közreműködésével.
Pál József az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem olasz tanszékének vezetője, egyetemi tanár. 1994 és 1998 között a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, majd az NKÖM államtitkára. Volt rektorhelyettes, dékán, jelenleg a SZTE BTK doktori tanácsának elnöke, az Olasz Köztársaság tiszteletbeli konzulja. A kötet Dante életművét a hermeneutika, a szimbólum- és a realizmusfelfogás felől közelíti meg. Dante életének eseményei tág teret kapnak, s feltárulnak a metaforák, a hasonlatok mögé rejtőző, fizikai megjelenését tekintve rendkívül szemérmes költő vonásai. Az elemzés, az Isteni színjáték menetét követve, lentről halad felfelé: a pokolban az autonóm mozgás hiányát, a purgatóriumban a természetes emberi állapotot, a paradicsomban többek között Isten képét mutatja be, e szempontból mindezeket összehasonlítja Michelangelónak a Sixtus-kápolnában található freskóival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.