Régiós összetartás

Erősítené a magyar–lengyel kapcsolatokat a Fidesz, s egy Romániával kiegészülő hármas együttműködés hatékonyabbá tehetné a térség érdekérvényesítő képességét, rajzolódik ki a párt alakuló új külpolitikai stratégiájából. Erről kérdeztük Németh Zsoltot, a Fidesz külpolitikai kabinetjének vezetőjét, aki egyébként ma magas állami kitüntetést vehet át Budapesten a lengyel külügyminisztertől, Radoslaw Sikorskitól.

Stier Gábor
2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt években érezhetően lehűlt a hagyományosan jó magyar–lengyel viszony. Új lendületet adni e kapcsolatoknak aligha lesz nehéz, jóval érdekesebb, hogy a magyar külpolitika hátországát, jelenlegi érdekérvényesítő képességét és Lengyelország egyértelmű régióbeli vezető szerepét nézve mellé- vagy alárendelt lesz-e ez a viszony?
– Természetesen szoros partnerségben gondolkodunk. Az egy más kérdés, hogy az elmúlt időszak kormányzásának köszönhetően Lengyelország – ahogyan a régió többi állama is – sok tekintetben előnyre tett szert Magyarországgal szemben. Lengyelország az elmúlt évtizedekben politikai stabilitást és fejlődő gazdaságot tudott felmutatni. Abban is irigylésre méltók,
hogy politikai szempontból gyorsabban túljutottak a posztkommunizmuson, a Gyurcsány-jelenség ott már nem képzelhető el. És kormányváltásoktól függetlenül, bár eltérő hangnem mellett, Varsó külpolitikai vezetése is következetes: a nemzeti érdekek kemény képviselete az EU-ban és a NATO-ban! Várjuk tehát a varsói gyors megérkezését.
– A Fidesz körvonalazódó külpolitikai programjának talán legmarkánsabban hangoztatott eleme a magyar–lengyel–román stratégiai együttműködés. Mi köti össze éppen ezt a három országot?
– Leginkább az azonos érdekek az Európai Unióban. Egy egyeztetett és közös fellépés hozhat csak eredményeket. Hadd említsek két területet példaként, azonosak az érdekeink a következő EU-költségvetéssel kapcsolatban és a keleti partnerség sikerében.
– Mitől válhat stratégiaivá ez az együttműködés, azaz milyen tartalommal lehet megtölteni?
– A megfelelő politikai konzultációkon túl természetesen konkrét projektek is kellenek. Ezek adják magukat, hiszen Közép-Európában ki kell építeni az észak–déli infrastruktúrát. Ez jelenthet autópályát, vasútvonalat. És természetesen jelent egy energetikai együttműködést, ami leginkább egy lengyel LNG-termináltól (cseppfolyós gáz) kiinduló és Magyarországra jövő gázvezetéket jelent. Ezt az infrastruktúrát össze lehetne kötni mind a tervezett Nabucco vezetékkel, mind a Horvátországba tervezett LNG-terminállal. Vagyis a magyar–lengyel együttműködés az alapja egész Közép-Európa energiadiverzifikációjának.
– Miként viszonyul ez a hármas együttműködés a V4-ekhez?
– Kiegészíti. A visegrádi együttműködés szintén közös érdekérvényesítésre ad lehetőséget. Ezen országoknak ma érdeke éppen úgy a Balti–Adria-folyosó kiépülése, mint ahogyan Horvátország gyors integrációja, hogy egy konkrét közös célt megnevezzek. Románia érdekelt a Balkán stabilizálásában, ami a V4-eknek is fontos, tehát kínálkozik a szoros együttműködés.
– A felvázolt stratégia logikusan hangzik, feltűnő azonban, hogy eddig sem Varsó, sem pedig Bukarest nem reagált a budapesti tervekre. Sőt, mintha némi meglepetésként érték volna e két ország diplomáciai köreit e markáns kijelentések. Mivel magyarázza ezt?
– A múlt héten Orbán Viktor tárgyalt Emil Boc román miniszterelnökkel, aki pozitívan fogadta a magyar elképzeléseket. Hasonló jelzéseink vannak Lengyelországból is. Számukra a magyar–lengyel együttműködés természetes. Nálunk is azzá kéne válnia.
– E hármas együttműködés terve erősen emlékeztet a II. világháború előtt a lengyel jobboldal által preferált két tenger elméletre, amely végül az érdekek különbözősége miatt nem működött. A Varsó és Bukarest közötti kapocs Prága például pragmatikusabban viszonyult a szovjetekhez, mint a többiek. Megfelelő szintű-e ma az érdekek egybeesése e hármas együttműködés hatékonyságához? Míg például Lengyelország számára a keleti politika a fontos, addig számunkra elsődleges a Nyugat-Balkán?
– Ma már a 21. században vagyunk, mindenki tagja az EU-nak és a NATO-nak. Így a történelmi párhuzamokkal óvatosan bánnék. A regionális együttműködésekkel kapcsolatban egyvalamit azonban alá szeretnék húzni. Azok senki ellen nem irányulnak, sem Oroszország, sem Németország vagy más nagyobb EU-tagállam ellen. Egyetlen oka van, rengeteg a közös érdek, és a siker érdekében közösen akarjuk képviselni őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.