Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzata, illetve a kerületi vezetés alá tartozó, köztulajdonban álló cégek komoly bizalmat szavaztak a Political Capital (PC-) csoportnak. A PC, a hozzá köthető Capital Research, valamint a – cégjogilag az előzőektől elkülönülő, bizonyos ismérvek alapján azonban a holdudvar részének tűnő – Front Page Media alig több mint két év alatt összesen 100 milliós értékű megbízásokat kapott a XVIII. kerülettől és annak önkormányzati cégeitől.
A Front Page és a PC-kör kapcsolata annak kapcsán világlik ki, hogy a cég nevében az akkori PC-vezető és -tulajdonos Somogyi Zoltán tárgyalt a megrendelőkkel, legalábbis kerületi forrásaink erről számoltak be. Az időzítés tökéletes volt: éppen aznap, amikor a Front Page társasági szerződését aláírták (2008. január 2.), már meg is kapta első megrendeléseit, meg sem kellett várniuk a cégbírósági bejegyzést. A kerületi önkormányzat vagyonkezelője, a Vagyon18. Zrt., továbbá a Városüzemeltetési Kft. különböző kommunikációs feladatokra adott megbízást a Front Page-nek, amely a két kontraktus értelmében havonta hozzávetőleg egymillió forinthoz jutott. Hogy mennyiben sikerült előmozdítania az önkormányzati vállalatok munkáját, azt nem tudni, azt viszont igen, hogy például az érzelmek és a kommunikáció közötti összefüggések viszonyáról is adott tanácsokat, illetve a cégeknél hónapokon keresztül zajlott személyes kommunikációs felkészítés a médiában való szereplésre. Az e tárgyban tartott fejtágítás bizonyára elengedhetetlenül szükséges volt az önkormányzati cégek számára, olyannyira, hogy egy évvel később, 2009-ben már a szintén köztulajdonban álló vállalat, a Bókay Kert Kft. is igénybe vette a tanácsadásokat. Igaz, már valamivel kevesebbért.
A Political Capital és a Capital Research is részesült a szocialista vezetésű kerület megrendeléseiből Az elvállalt tevékenység a szokásos volt: kutatások, elemzések, felmérések, tanácsadások. Arra vonatkozóan viszont semmilyen adat nem áll lapunk rendelkezésre, hogy a cégek ellátták-e, és ha igen, milyen színvonalon a rájuk bízott feladatokat. Arra vonatkozó értesülés pedig végképp hozzáférhetetlen, hogy a tanácsadások nyomán mennyivel lett hatékonyabb az önkormányzati cégek működése, vagyis a PC-körnek kifizetett pénzek gazdaságosabbá tették-e a városrész működését. A megrendelések ugyanis közbeszerzés nélkül jöttek létre, és – ha ez volt a cél, ha nem – ez azzal társult, hogy a nyilvánosság előtt rejtve maradhattak bizonyos részletek. Olyanynyira, hogy még a kerületi önkormányzat ellenzéki tagjai is hiába kérték-kérik folyamatosan, a kifizetések alapjául szolgáló teljesítési igazolásokba sem a polgármesteri hivatal, sem a közcégek vezetése nem engedett betekintést. Ezért a városrészben per is indult a megrendelők ellen, hogy mutassák be a dokumentumokat; a vita akörül bontakozott ki, hogy a megállapodások közérdekű adatoknak minősülnek-e. A közbeszerzés elkerülésének módja egyébként igen egyszerű volt: a közbeszerzési értékhatár, vagyis nyolcmillió forint plusz áfa alatt tartották a megbízási díjakat. A sok kicsi sokra megy elve alapján viszont így is tetemes, százmilliós nagyságrendű összeg vándorolt a Front Page és a PC-csoport számlájára. Lapunk úgy tudja, a kormánypárti vezetésű kerületben a múlt héten megszületett a politikai döntés, hogy az idén is megkötik a tanácsadói és kommunikációs szerződéseket.
Szijjártó Péter: A tavalyi a gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a beruházásösztönzés szempontjából