A legfrissebb műholdképek azt mutatják, hogy a nyersolaj, amely a felrobbant, majd elsüllyedt Deepwater Horizon fúrótorony miatt megsérült mélytengeri kútból már egy hónapja ömlik a Mexikói-öböl vizébe, elérte az ott uralkodó körkörös áramlatot. Ez azt jelenti, hogy eljuthat a karibi térségbe és a Golf-áramlatba is – közölte az Európai Űrkutatási Ügynökség.
Az áramlás iránya miatt az olaj előbb az amerikai Louisiana partvidékén jelent meg. Bobby Jindal kormányzó szerint a szennyezés sokkal sűrűbb, töményebb, mint korábban gondolták, s ahol megtelepszik, ott bizonyosan minden élet elpusztul. Az olajjal borított partszakaszokon a levegő is torokkaparó – adta hírül a CNN. A következő állomás Florida lehet, amelynek déli partjainál már kátránycsomók jelentek meg, bár egyes szakértők kétlik, hogy azok a sérült kútból származnak. Véleményük szerint oda még nem érhetett el a nyersolaj. Az Egyesült Államok mindenesetre már Kubát is tájékoztatta az olajszennyezés terjedésének várható útvonaláról.
A balesetért felelős British Petroleum (BP) a szivárgást mindeddig képtelen volt megállítani, de hangsúlyozza, hogy a sérült kútba lebocsátott csőrendszer segítségével mindennap több olajat tud a felszínre szivattyúzni. Állítása szerint a tankerbe juttatott napi mennyiség már csaknem megközelíti annak a felét, amennyi naponta a tengerbe ömlik. Ez utóbbi a BP véleménye szerint mintegy 800 ezer liter, független szakértők becslése szerint azonban ennek a sokszorosa is lehet.
A hét végén – két kudarcba fulladt vállalkozás után – a BP újra megkísérli a kút lezárását, ezúttal iszappal próbálja meg eltömíteni a sérült kútfejet. A sikert azonban nem garantálja, mert 1500 méteres mélységben még sosem hajtottak végre hasonló manővert.

Jelentősen átalakul Siófoknál az M7-es