Csák Ferenc ejtőernyősei

Bár Csák Ferenc, a Nemzeti Galéria februárban kinevezett főigazgatója a munkába állása után tartott állományértekezleten kijelentette, nem hoz új munkatársakat, május elsejétől újabb tizenöt ember érkezett a galériába a kulturális minisztériumból, Csák egykori munkahelyéről. Az újonnan jöttek megtarthatták minisztériumi fizetésüket, és egy új szervezeti egység, a kabinetiroda dolgozói lettek.

Tölgyesi Gábor
2010. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hároméves kiállítási stratégiáról, modernizációról, átépítésekről és intézményének új arculatáról tart ma tájékoztatót Csák Ferenc, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója. Mint emlékezetes, a kulturális minisztérium egykori nemzetközi szakállamtitkára a múlt év végén egyedüli pályázóként jelentkezett az intézmény vezetéséért, a pályázatot a kulturális tárca írta ki. Csák Ferenc megbízatása idén február elsejétől legfeljebb öt évig szól. Bár az új főigazgató a regensburgi tudományegyetemen művészettörténetet és politológiát hallgatott, csak politológiából diplomázott, azaz nincs művészettörténész végzettsége. „Szakmai” gyakorlatra műkereskedő szülei, Körmendi Anna ügyvéd és Csák Máté építész kortárs műtárgyakra szakosodott magángalériájában tett szert. A politikai színtéren 2005-ben tűnt fel, amikor az MSZP színeiben indult a soproni időközi választáson. Államtitkári teendői előtt a németországi kulturális évad vezetője, majd a Pécs 2010 projekt kormányzati koordinátora volt.
A főigazgató február közepén a munkatársaknak tartott állományértekezleten kijelentette, személyi asszisztensén és egy jogi szakemberen kívül nem hoz új embereket, mégis – lapunk értesülése szerint – május elsejétől újabb tizenöt ember érkezett a galériába, mégpedig a kulturális minisztériumból. Az új munkatársak kikérővel érkeztek, megtarthatták minisztériumi fizetésüket, ami bérfeszültséget szülhet a galériában.
A több évtizede a galériában dolgozó muzeológusok nettó százhúszezer forintot kapnak havonta, a hírek szerint az új munkatársak bére ennek legalább a duplája. Mindeközben a külsős szerződéssel ott dolgozóknak, például a villanyszerelőknek felmondtak, a galériában nincs fizetésemelés, se jutalom évek óta. Szakmai feladatokra sincs külön keret az olykor közüzemi számlákkal bajlódó intézményben.
A minisztérium egykori munkatársai a múzeumi körökben eddig ismeretlen, újonnan alakult kabinetiroda dolgozói, és Csák Ferenc munkáját fogják segíteni. Feladatuk rejtélyes a szakmai munkát végzőknek. Feltehető, hogy a nyugdíjazás előtt álló szakemberek helyére kerülhetnek, a vezető pozíciókban az év végéig szinte mindenki el fogja érni a nyugdíjkorhatárt.
Információink szerint az új főigazgató első intézkedései között volt, hogy magának reprezentációs keretet különítsen el; már a minisztériumban megszokta, hogy reggelente kapucsínó és frissen csavart grépfrútlé várja. Ami az átszervezéseket illeti: irodája mellől elviteti a könyvtárat, átköltözteti a különböző szervezeti egységeket. Úgy tűnik, kell a hely.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.