Tavaly a fogyasztói árindexszel kiigazítva 10,3 százalékkal csökkentek a lakásárak. Az idei előrejelzés további kilenc százalék körüli áresést valószínűsít – derül ki a Földhitel és Jelzálogbank (FHB) tegnap közölt ingatlanárindexéből. Mint azt Harmati László, a pénzintézet vezérigazgató-helyettese közölte, az új lakások eladásánál Budapesten tavaly tíz százalék feletti árengedményt is el lehetett érni. Az alkura egyes fejlesztőknél az adott lehetőséget, hogy a külföldi vevők százas nagyságrendben veszni hagyták a tíz-húsz százalékos foglalót.
A Földhitel- és Jelzálogbank tapasztalatai szerint tavaly a lakáspiac csaknem minden területén a kereslet visszaesése volt tapasztalható, amit egyrészt az elbocsátások és bérlefaragások, másrészt a pénzintézetek szigorodó és dráguló hitelkihelyezése idézett elő. Az ingatlanok iránti kereslet csökkenése a forgalom közel ötvenszázalékos visszaesését eredményezte a tavalyi esztendőben az előző évhez képest, emellett a fejlesztői oldalon is komoly visszaesés ment végbe: tavaly tizenegy százalékkal kevesebb lakás épült. Az FHB elemzése rámutat: bár tavaly év vége óta akadnak biztató jelek, amelyek a gazdaság lassú talpra állására utalnak, ám az időközben újfent bővülő hitelkínálat egyelőre nem hozza lázba a lakásra vágyókat, jelenleg ugyanis az alacsony kereslet jelenti a legfőbb piaci korlátot.
A pénzintézet várakozásai szerint bár számos területen még nem érték el mélypontjukat az ingatlanárak, a javuló inflációs környezet lassuló áreséshez vezet majd. – Érzékelhető fordulatot legkorábban a 2011-es esztendő hozhat. Ám mivel a lakások áresése folytatódik, és az a trend, hogy a befektetők általában a mélypont közelében kezdenek vásárolni, ezért elképzelhető, hogy idén több vevő lesz a piacon – fogalmazott Harmati László. A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta: a 2008 ősze óta tartó időszakról kijelenthető, hogy az árcsökkenés a vidéki ingatlanpiacot nagyobb mértékben érintette, ez ugyanakkor nehezen számszerűsíthető, mivel több helyen lényegében a nullát közelíti a kereslet, így nincsenek viszonyítási alapul szolgáló árak sem. Az FHB adatai alapján ugyanakkor elmondható, hogy – Pest megye kivételével – az északi megyékben estek a leginkább a lakásárak, ott, ahol 2000 és 2008 között a legnagyobb volt a drágulás.

Megyeri Csilla titkos kívánsága Egyiptomban: „Ezt már senki nem veszi el tőlünk”