A „föld kapitánya”

A napokban emlékeztek meg Jacques-Yves Cousteau francia óceánkutató születésének századik évfordulójáról. Vajon egyszer útra kel-e még legendás hajója, a Calypso, amely évek óta egy bretagne-i kis kikötőben partra vetve rostokol? Bár a hozzátartozók váltig állítják, hogy egy év múlva már szeli a habokat, az biztos, hogy Cousteau kapitány ügyének, az óceánok védelmének családon belül és azon kívül is vannak folytatói.

Pósa Tibor
2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nekünk, akik a hatvanas-hetvenes években nőttünk fel, három kapitány számított a televízióban: a Tenkes kapitánya, Kloss és Cousteau. Az első kettő mindig túljárt az ellenség eszén, míg a harmadik valami ismeretlen világot tárt elénk, amely karnyújtásnyira van tőlünk, és amelyről alig tudunk valamit: a tenger birodalmát. Jacques-Yves Cousteau az óceánokban tett kirándulásai – még fekete-fehér televízión is – bámulatos képeket közvetítettek a víz alatti élet számtalan válfajáról.
Cousteau kapitány volt az, aki az elsők között ráérzett arra, hogy mekkora szerepe van az ismeretterjesztésben a televízió által sugárzott képnek. Hozzánk jókora késéssel jutottak el a filmjei. Hiszen az 1950-es években olyan munkák kerültek ki keze közül, mint a Louis Malle neves filmrendezővel közösen készített alkotása, A csend világa, amely ’56-ban César-, majd a rákövetkező évben Oscar-díjat kapott.
De ki volt Jacques-Yves Cous-teau, aki 1997-ben halt meg, és több mint száz, a tengerek és édesvizek bioszférájáról szóló filmet hagyott hátra? Egy kis gironde-i faluban látta meg a napvilágot 1910. június 11-én. Jacques-Yves húszévesen jelentkezett a tengerészeti akadémiára, ahol kivételes érdeklődést mutatott a tengervizek élővilága iránt. Egy balesete következtében rengeteget kellett úsznia, eközben ismerkedett meg a búvárkodással.
A második világháború alaposan megváltoztatta sorsát. Előbb részt vett a francia flotta lázadásában, majd 1943-ban mérnök barátjával, Emile Gagnannal együtt létrehozták az első könnyűbúvár-készüléket, amely forradalmasította a búvárkodás technológiáját.
Cousteau 1949-ben leszerelt a haditengerészettől, és egész életét a tengerkutatásnak szentelte. Kifejlesztette a „zseb-tengeralattjárót”, amellyel ragyogó felvételeket készíthetett az addig ismeretlen világról. A hatvanas évek elején tervezőasztalán megszülettek a hangár méretű „merülő csészealjak”, amelyek az ember tengerszint alatti életét biztosíthatták volna.
Hajója, a Calypso eredetileg brit aknaszedő volt. A 42 méteres hadihajót alakították át kutatóhajóvá, amely az 1950-es évek elejétől majd 46 évig szolgálta a kapitányt. A Calypso 1996-ban Szingapúr közelében balesetet szenvedett és elsüllyedt. A felszínre hozták és elvontatták Franciaországba, ahol megkezdődött felújítása, ám a tulajdonjogok körüli vita miatt ezt évekre felfüggesztették.
Első feleségének halála után Cousteau másodszor is megnősült. Özvegye, Francine, aki a kapitány által létrehozott két alapítványnak is az elnöke, a közelmúltban megnyerte a pert, amelyet az előző házasságból származó Cousteau fiú indított a hajóért. Francine az évfordulón azt ígérte, hogy egy éven belül kész lesz a hajó, amely folytatja majd Cousteau munkásságát.
Tizenhárom évvel halála után vajon mi maradt e rendkívüli ember örökségéből? – feszegetik a francia lapok az évfordulón. A családi kapcsolatok finoman szólva meglazultak. Kikezdték őket a pénz utáni vágy miatt kitört örökösödési perek, de ezek sem tudták elhalványítani a kapitány tevékenységét. Cousteau nem csak páratlan tudós volt, 1988-ban beválasztották a csupán negyvenfős Francia Akadémia tagjai közé. Nemcsak hazájában volt a legnépszerűbb személyiség, hanem ha neve felmerült, az egész világon egyből Franciaországot társították vele, azaz márkaneve jó hírben tüntette fel Frankhont. Az amerikaiak egyszerűen a „föld kapitányának” hívták.
De ki folytatja a Cousteau által abbahagyott munkát? Ő Philippe-et, másodszülött fiát szemelte ki erre a hálátlan, ám megtisztelő feladatra. Azonban ő motorcsónak-balesetben még a hetvenes években életét vesztette. Vajon ha életben marad, ugyanolyan ismertséggel és nemzetközi tekintéllyel folytathatta volna apja munkáját? A szakértők ebben ugyancsak kételkednek.
A családban szinte mindenki tengerkutatással foglalkozik. Jean-Michel környezetvédőként a világot járja, és előadásokat tart a tenger élővilágáról. Az elhunyt Philippe-nek az Egyesült Államokban él a családja: a harmincéves Philippe Junior, az unoka, a napokban tért haza New Yorkba a Mexikói-öbölből, ahol a Deepwater Horizon mélytengeri fúrótorony felrobbanása következtében kialakult környezeti katasztrófát tanulmányozta. A tengeralattjáróról végzett kutatások alapján öt méter mélységű olajszennyeződésre is bukkant.
A Cousteau unoka a centenárium alkalmából a Le Figarónak adott interjújában megállapította, hogy az emberiség „ma jobban ismeri a Hold felszínét, mint az óceánok rejtélyes világát. Az Egyesült Államok ezerszer több pénzt áldoz a világűr kutatására, mint a tengerek megismerésére.”
Egy másik unoka, az ugyancsak az Egyesült Államokban élő Fabien – ő Jean-Michel fia – az Ültessünk halat akcióval hívta fel magára a figyelmet, hogy nem csak a szárazföldi környezetet kell védeni.
Érdekes kísérletet hajt végre az egyik nagy amerikai természettudományos televíziós társaság finanszírozásával Cousteau 28 éves fia, Pierre-Yves, aki második házasságából származik. Apjának egy másik hajójával, az Alcyone-nal a kapitány hatvan évvel ezelőtt a Földközi-tengeren forgatott tenger alatti helyszíneit keresik fel. A minap arról érkezett hír, hogy kalandos formában, 3D-technológiát alkalmazva, életrajzi film készül Jacques-Yves Cousteau-ról.
„Cousteau egyszeri és megismételhetetlen: a tehetség találkozott a kor szellemével – mondotta egy neves francia tengerkutató. – Azt nem tudhatjuk, hogy hasonló randevú megtörténik-e újra.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.