A három „b”: bűnök, büntetlenségek, betiltások

Földesi Margit
2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik vezető filmszínháza úgy döntött, hogy nem engedélyezi a Bűn és büntetlenség című film bemutatását az előzetes ígéret ellenére. A film alkotói, Novák Tamás és Skrabski Fruzsina pedig már a meghívókat is elküldték, méghozzá június 16-ra, Nagy Imre kivégzésének évfordulójára.
A film középpontjában Biszku Béla áll, az az ember, aki 1957 és 1961 között, a forradalom leverése után vállalta a belügyminiszteri tisztséget, aktívan részt vett a megtorlásokban, nevét, arcát, tisztségét adta a méltatlan meghurcoltatásokhoz. A betiltás oka, hogy Biszku Béla leánya kijelentette, amennyiben a vetítésre sor kerül, perel. A filmbemutató annullálása, Biszku leányának sikeres fenyegető fellépése komolyan elgondolkodtatott és megijesztett. Az ok nagyon egyszerű: elsősorban tanár vagyok, ráadásul a huszadik századi magyar történelmet tanítom. A tananyag szerves része középiskolában, egyetemen, érettségi tételként az 1956-os forradalom és szabadságharc, majd az azt követő megtorlások.
Mi lenne akkor, ha különböző hozzátartozók bejönnének az iskolákba, s kijelentenék, hogy ha az ő rokonaikat a kor negatív színben tűnteti fel, akkor az nem tanítható? Ha pedig egy pedagógus az ő tiltakozása ellenére ilyen tényeket ismertet a diákokkal, akkor perel. S akkor lehet tértivevényes ajánlott leveleket kapni, bíróságra járni. Pláne, ha ezek a letiltások még helyet is kapnak.
Biszku Béla eredetileg szerszám-géplakatos volt, több felvonóüzemben is kamatoztatta tudását. A kommunista diktatúra, ennek szellemisége röpítette őt magas tisztségekbe. Már 1956. november 4-e után Kádár János egyik bizalmi emberének számított. Amikor pedig 1957 és 1961 között vállalta a belügyminiszteri tisztséget, tudta, hogy mit tesz. 1961 és 1962 között még a miniszterelnök-helyettes pozíciót is betöltötte, 1962 és 1978 között pedig az MSZMP KB titkára volt. Közszereplő, akinek kötelessége viselni a történettudomány értékelését. Nem lehet arra hivatkozni, hogy az illetőt megtévesztették, ha ő nem vállalja, akkor csak nála rosszabb jöhet; az sem kifogás, hogy valaki idős vagy tán már nem ismeri ki magát a megváltozott viszonyok közt. Egy történésznek, alkotó embernek, filmkészítőnek, újságírónak stb. nemcsak lehetősége, hanem feladata és kötelessége is a múlt megismertetése, a korszak formálóinak bemutatása. Ha állandóan rettegnie kell betiltásoktól, perektől, feljelentésektől, akkor ezen az alapon lehetetlenné válna a közelmúlt, a jelenkor kutatása, oktatása. Pedig erre igen nagy szükség van, ráadásul az emberek nyitottak, érdeklődők, s nem kell alábecsülni az értékmérő képességeket sem.
Tudni kell, hogy az 1956-os forradalom leverése után felállították a rögtönítélő bíróságokat. Huszonegyezer pert indítottak el, a halálraítéltek száma meghaladta a háromszáz főt, köztük fiatalkorúak is voltak. Több mint 16 ezer embert ítéltek szabadságvesztésre. Mindezt a munkás-paraszt hatalom, a kommunizmus nevében. Azt is érdemes tudni, hogy az elítéltek háromnegyed része munkás vagy paraszt volt, az átlagéletkor pedig 30 és 40 év között mozgott. A harcok, a megtorlások során meghalt 2500 ember, csaknem húszezer a sebesültek száma. Több százan lelték halálukat a brutális bosszúállások, a sortüzek következtében is országszerte. Csaknem kétszázezren úgymond lábbal szavaztak, elhagyni kényszerültek Magyarországot.
1957 júniusára datálódik az MSZMP országos értekezletének az a határozata, amelyben Az államhatalom további erősítése fejezetben a következők olvashatók: „a Magyar Népköztársaságban ne legyen szabadsága a népköztársaság ellenségeinek (…), a törvényes rendnek karhatalmi és büntető eszközökkel való védelme együttesen eredményezi a népi hatalom további erősítését.”
Bizony, Biszku Béla elvtárs és társai voltak azok, akik megmondták, kik az ellenségek, milyen gondolat, tett, cselekedet számít népellenesnek, s azt is, hogy ezt miként torolják meg, hogyan vessék be ellenük a karhatalmi erőket.
Még mindig ők szorulnának megértésre és védelemre?
Biszkut a szakirodalom a keményvonalas politikusok között tartja számon, aki legtöbbször a súlyosabb ítélet mellett tette le a voksát. Hangzatosan azt is írták róla, hogy ő volt a „puha diktatúra legkeményebb ökle”. Belügyminiszterként és az állampárt vezető testületeinek tagjaként ő is egyike azoknak, akik vállalják Nagy Imre halálos ítéletét. 1958. június 16-án Nagy Imrét kivégezték. Nagy Gáspár versét parafrazálva: a felelősöket meg kell nevezNI.
2010 júniusában pedig itt van ez a betiltott film, melynek vetítését az alkotók kénytelenek lesznek illegálisan egy másik helyszínen megismertetni a közönséggel.
Jól van ez így?

A szerző történész

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.