A Kárpátok őre Budakalászon

Lezsák Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés alelnöke, a Nemzeti Fórum elnöke, Wittner Mária és Varga István országgyűlési képviselők, valamint Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő avatta fel Budakalászon a nemzeti összetartozás napján A Kárpátok őre című szobrot. A mű annak a Kolozsvárott felállított alkotásnak a másolata, amelyet 1919-ben leromboltak.

P. Szabó Ernő
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok százra tehető azoknak az alkotásoknak a száma, amelyeket az első világháború után az új hatalom megsemmisített az anyaországtól elszakított területeken. Közéjük tartozik Kolozsvári Szeszák Ferenc (1881–1919) A Kárpátok őre című, három méter magas faszobra is, amelyet 1915-ben, Ferenc József születésnapján avattak fel a kincses város középpontjában, a Deák Ferenc utcában. Az alkotás azoknak a székely hősöknek állított emléket, akik ezer éven át őrködtek a Kárpátok szorosaiban.
A rendszerváltozás után a kolozsvári lokálpatrióták mindent elkövettek, hogy a kocsányos tölgyből faragott mű másolatát felállíthassák, a román hatóságokkal szemben azonban tehetetlennek bizonyultak. Néhány évvel később viszont a magyar kormány és a Történelmi Igazságtétel Bizottság kezdeményezésére, magánszemélyek támogatásával Horváth-Béres János kaposszerdahelyi fafaragó mégis elkészíthette a másolatot, amelyet Szilvásváradon állítottak fel 2002-ben. A somogyi faragó most felállított budakalászi változatánál stilizált madárszárny alakú tető védi a háromszáz éves, lábon elhalt kocsányos tölgyből faragott művet.
Hogy éppen Kolozsvári Szeszák Ferenc művének másolatát állították fel Budakalászon, annak több szempontból is jelentősége van. Nemcsak a nemzeti összetartozás érzésének a fontosságára utal, de a XX. századi magyar művészet elfeledett értékeire is felhívja a figyelmet, s arra a romboló tevékenységre is, amely korántsem fejeződött be a Trianon, illetve a második világháború utáni években.
A Kárpátok őre helyére egyébként 1973-ban került új szobor, a capitoliumi farkas, amelyet Róma városa 1921-ben ajándékozott Kolozsvárnak, 1994-ben azonban ezt is eltávolították, hogy helyet adjon a Memorandisták emlékművének.
A Kárpátok őre budakalászi avatása alkalmat ad arra, hogy Kolozsvári Szeszák Ferenc életműve előtt tisztelegjünk. A Budapesten Stróbl Alajos növendékeként, majd Párizsban is tanult művész sikeresen szerepelt a korszak kiállításain, szoborpályázatain. Fő műve Arany János egész alakos szobra, amelyet Nagyszalonta számára készített. Maga is részt vett az első világháborúban. A fáma nem szól arról, hogy betegség vagy harctéri sérülés volt-e halálának az oka – az azonban szimbolikus jelentőségű, hogy abban az évben hunyt el, amikor az új hatalom emberei A Kárpátok őrét széthasogatták és tűzre vetették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.