A Pentagonból jön a hírszerzők főnöke

James Clappert nevezte ki Barack Obama a Nemzeti Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetőjévé azt követően, hogy az utóbbi idők két nagy melléfogása után Dennis Blair távozni kényszerült a pozícióból. Obama döntését a szenátusban többen is megkérdőjelezték, a háromcsillagos tábornok ugyanis a Pentagonból ül át a hírszerzés élére, azaz aggodalmak szerint a hadsereg érdekeit fogja képviselni.

Munkatársunktól
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem irányíthatja egyetlen szervezet sem kizárólagosan a hírszerzési információkat az elnökhöz, és ez különösen igaz a védelmi minisztériumra, figyelmeztetett Dianne Feinstein kaliforniai szenátor, a ház hírszerzési bizottságának elnöke Clapper kinevezését kommentálva. A vietnami veterán katona politikailag valóban kényes választás, hiszen ő már az előző adminisztráció idején is részt vett a legmagasabb szintű hírszerzési munkában. 2007-ben Robert Gates védelmi miniszter nevezte ki a tábornokot hírszerzésért felelős helyettesévé, s mostani megbízatása azon kevesek egyikévé teszi, akik az állandóságot jelentik az adminisztrációkban.
Clapper 16 különböző hírszerző szolgálat munkáját fogja összehangolni, nagy kérdés, hogy melyeknek fog nagyobb teret adni és melyek szorulnak a háttérbe, sőt egyáltalán lehetséges-e a több ezer fős intézményeket hatékonyan működtetni. Clapper számára a poszt politikailag igen kényes. A kongresszus hírszerzési bizottságainak több tagja is úgy látta, hogy a most kijelölt igazgató korábban minden eszközzel a fegyveres erők bizottságai elé próbálta vinni az ügyeket, és attól tartanak, hogy most is ez várható. Az elnök kijelölését még a szenátusnak is jóvá kell hagynia, amerikai lapok szerint vélhetően komoly viták lesznek a felsőházban, ám végül szentesítik a döntést.
Maga a poszt csak öt éve létezik, de Clapper már a negyedik vezetője lesz. A legutóbbi vizsgálat azt mutatta ki, hogy az amerikai hírszerzés rosszul szervezett, kevéssé hatékony és túl sok ember vesz benne részt. Dennis Blair a New York-i, egy utcai árus által felfedezett autóbomba, valamint a Philadelphiába repülőgépen tartó „alsónadrágos robbantó” miatt volt kénytelen felállni, a hírszerzés ugyanis mindkét esetben széttárta a kezeit. A katonai hírszerzés hasonló cipőben van, az afganisztáni hadszíntéren az amerikai katonák állandóan panaszkodnak a használhatatlan vagy téves információkra, amelyektől pedig emberéletek függnek.
Clapper ugyan hivatalosan civil, hiszen 2005-ben leszerelt a légierőtől, ám a hírszerzésben 2001 szeptembere óta részt vesz a térképelemzéssel foglalkozó ügynökség vezetőjeként. Mint felelős igazgató 2003-ban, az iraki tömegpusztító fegyverek kutatásakor – amelyeket végül soha nem találtak meg – Clapper azt nyilatkozta, azért nem leltek rá a biológiai és vegyi robbanófejekre, mert azokat vélhetően átcsempészték Szíriába.

Dzsihád New Jerseyből. Két New Jersey-i férfit letartóztattak a New York-i repülőtéren, akik a gyanú szerint „erőszakos dzsihádra” készültek. Mohamed Mahmoud Alessa és Carlos Eduardo Almonte Szomáliába készült, hogy csatlakozzanak az al-Sabaab terrorcsoporthoz. A nyomozók állampolgári bejelentésre 2006 októbere óta figyelték az akkor 16, illetve 20 éves gyanúsítottakat. Ha bűnösnek találják őket, akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.