Aki a romokon építkezett

Szobrot állítottak Budakalászon, a Budai úti Népiskolával szemben gróf Klebelsberg Kunónak, aki 1922 és 1931 között vallás- és közoktatásügyi miniszterként tevékenykedett. A szombati szoboravatón Jókai Anna Kossuth-díjas író, a Klebelsberg Kunó Emléktársaság elnöke és Tőkéczki László történész mondott ünnepi beszédet. Az avatáson jelen volt a bronz mellszobor alkotója, a századik életévében járó Búza Barna szobrászművész is.

P. Szabó Ernő
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népiskolai programja révén ötezer, főként tanyasi iskolát létesített gróf Klebelsberg Kunó, megreformálta a középiskolai oktatást, bevezetve a reálgimnáziumot, s a felsőoktatást is korszerű alapokra helyezte. Ő hívta haza az akkor külföldön tartózkodó Szent-Györgyi Albertet, akit azután Szegeden egyetemi tanárrá nevezett ki. Ünnepi beszédében Jókai Anna párhuzamot vont a tudománypolitikust körülvevő társadalmi helyzet és a jelenlegi közállapotok között. Sokat tanulhatunk a nagy elődtől – fogalmazott –, aki ugyanúgy a „romokon” építkezett, mint ahogy most is az iskolarendszer alapjaiban történő megreformálása áll előttünk.
A szobor alkotója, Búza Barna szobrászművész számára élő örökség a klebelsbergi életmű, ahogyan a századik évében járó, ma is nap mint nap dolgozó művész fogalmaz, nem megrendelésnek tett eleget ezzel a művel, hanem személyes háláját rótta le a magyar közoktatás, kultúra kiemelkedő személyisége előtt. Hogy miért? Erre a kérdésre akár a művész egész élete, pályája lehetne a felelet. A válasz a sarkadi gyermekévekkel kezdődik, nagyapja azt szerette volna ugyanis, hogy tanulja meg a kalaposságot, hogy később ráhagyhassa a műhelyt. Nagy kedve nem volt hozzá, de megtanulta a mesterséget, amire szükség is volt, hiszen heten voltak testvérek. Mivel azonban édesapja festőművész volt, s ő már gyerekként rajzolt, formázott, 1928-ban felvételizett a budapesti Képzőművészeti Főiskolán. A felvételi vizsga sikeres volt, mivel azonban sem tizennyolc éves nem volt még akkor, se érettségije nem volt, nem vehették fel. A rektori hivatal vezetője mégis behívta a szobájába, s lediktált neki egy levelet, egy kérvényt gróf Klebelsberg Kunónak címezve. Gondolta, így akarja lerázni, mindenesetre megírta a levelet, s délután hazavonatozott Sarkadra. Másnap este expressztáviratot kapott a minisztertől: „Beiratkozásához hozzájárulok…” A következő években rendszeresen meghívta hivatali szobájába fiatal pártfogoltját, hogy beszámoljon előmeneteléről, a halálos ágyán pedig meghagyta feleségének, hogy törődjön vele, hívja meg látogatóba, így járt ki rendszeresen Pesthidegkútra.
A támogatást kiváló előmenetellel, művekkel, pályázati sikerekkel hálálta meg Búza Barna. Főiskolásként megnyerte a Ferenczy István-, majd a Balló Ede-díj pályázatát, majd a Fővárosi-díj pályázatát is. 1937-ben meghívták a velencei biennáléra, az év végén, a budapesti téli tárlaton, a Műcsarnokban a Zala György-érmével, 1943-ban, a kolozsvári művészeti hetek kiállításán, az országos fafaragó versenyen Szent Tadeus- szobrát I. díjjal tüntették ki. Azután azonban a szenvedés, a viszontagságok évei jöttek. Előbb a nyilas időkben vitték munkaszolgálatra, majd 1945 után egy időre le kellett mondania művészi tevékenységről. Szobrász kollégái, barátai bizalma segítette vissza a pályára. Köztéri művek, szakrális alkotások, kisplasztikák, érmek létrehozójaként egyaránt jelentős életművet hozott létre. Elsősorban a bronz mestereként tartjuk számon, de azon kevés magyar szobrász egyikeként is, aki például a porcelánt is mesteri módon formálja.
A herendi porcelángyárban készítette el például azt a pietŕt, amelyet később a világ számos helyén kiállítottak. Az egyik példány ma is a műtermében látható, egy másikat Mádl Ferenc köztársasági elnök ajándékba vitte el II. János Pál pápának. Búza Barna alkotásait egyszerre jellemzi a hitelesség és a személyesség, az ábrázolt személy, a mű révén megidézett szellemiség előtti tisztelet és az anyag, a technika kiváló ismerete. Erre aligha hozhatnánk jobb példát, mint éppen gróf Klebelsberg Kunó mellszobrát, amelynek felállítása jelentős esemény Budakalász számára. A város fontos művészi értékekkel gazdagodik a révén, ha úgy tetszik tájékozódási pontot jelent a mű: megerősítheti igazukban azokat, akik eddig is a jó úton jártak, s biztatás lehet azoknak, akik az úton most indulnak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.