Az Eichmann-akták adatait kutatnák

Stefan Lázár
2010. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint hat évtizeden keresztül lakat alatt tartott akták kiadására adott utasítást a Lipcsében működő szövetségi közigazgatási bíróság. Az ítélet olyan feljegyzésekre, kihallgatási jegyzőkönyvekre, titkosszolgálati adatokra vonatkozik, amelyek a holokauszt logisztikai előkészítésének, majd végrehajtásának fő tettesével foglalkoznak és Adolf Eichmann példáján keresztül világít rá a nemzetiszocialista rendszer számtalan tettesének menekülését elősegítő, mindeddig homályos körülményekre. A bíróság a Buenos Airesben élő újságíró, Gabriele Weber keresetének tett eleget, és utasította a kancellári hivatalt a 3400 oldalas archívumanyag kiadására. Ennek nagy része a szövetségi hírszerző szolgálat, a BND tevékenységére vonatkozik 1950 és 1960 között.
A hitleri Harmadik Birodalom kapitulációja után a náci diktatúra számtalan kiszolgálója igyekezett kivonni magát a felelősségre vonás alól. Az Argentínában hatalmon lévő Peron-kormány nyújtott elsősorban lehetőséget a menekülőknek arra, hogy új papírokkal ellátva leplezzék magukat. Egy másik ismert újságíró, Uki Goni, Odessa: a valós történet címet viselő könyvében rámutatott, a fasiszta újpolgárok zavartalan életet éltek, sőt az NSZK nagykövetségének tagjaival egyazon vendéglőket és sörözőket látogatták, ahol bokájukat csattogtatva, magasba lendített karral – az úgynevezett Hitler-köszöntéssel – juttatták kifejezésre az öngyilkosságot elkövetett vezér iránti töretlen ragaszkodásukat.
Homály borult viszont a menekülő bűnösök útjának részleteire. A nürnbergi pert követően az NSZK társadalmának nagy része ugyanis azt a véleményt képviselte, hogy elég volt a nácik üldözéséből. A birodalomban és a Wehrmacht megszállta országokban elfogott zsidók szállítását a haláltáborokba könyvelői precizitással megszervező Eichmannra az izraeli titkosszolgálat ügynökei találtak rá, rabolták el, vitték kalandos úton Jeruzsálembe, ahol azután elítéltek, majd kivégezték.
Erre az időszakra vonatkoznak a kancellári hivatal mindeddig titkosított iratai. A Gabriele Weber szorgalmazta per során a BND azzal a megokolással érvelt, hogy a kiadandó archívanyag a titkosszolgálatok közötti együttműködésről informálna és ezzel veszélyeztetné a szervezetek közötti információs folyamatokat. Ennek megfelelően a titkosítást továbbra is fenn kell tartani. A kancellári hivatal arra figyelmeztetett, hogy a nyilvánosságra hozandó értesülések negatívan befolyásolnák az ország közel-keleti politikáját, az érintett magánszemélyek neveit pedig különben is be kellene feketíteni és ezzel az iratok nem felelnének meg az „okirati alapelveknek”. A BND érvelése tartózkodott attól, hogy konkrétan megnevezze a vele kapcsolatban álló külföldi titkosszolgálatot. A partner szerepe minden bizonnyal a Moszadnak jutott. Kihallgatásai során ugyanis Eichmann – abból a meggyőződésből, hogy a kivégzést nem kerülheti el – nem szűkölködött a tengerentúlra vezető útját lehetővé tevőket érintő információkkal. Reiner Geulen, a felperes érdekeit képviselte ügyvéd, idevágóan így nyilatkozott: „Eichmann sokat fecsegett Jeruzsálemben. Minden oka megvan annak a feltételezésnek, hogy menekülését németek, olaszok és végül a Vatikán segítette.” Ilyenfajta leleplező adatokat akar Berlin visszatartani?
A szövetségi közigazgatási bíróság arra a véleményre jutott, hogy a további titkosítás okai csak részben elfogadhatók és helyt adott Gabriele Weber keresetének. A kancellári hivatal és a BND vagy új indokokat nyújt be, vagy köteles nyilvánosságra hozni az aktákat. Ricardo Eichmann, a volt SS-Obersturmbannführer Berlinben élő fia így vélekedett: „Mindegy, hogy mi áll az iratokban. Elérkezett az ideje, hogy azokat a tudományos kutatás rendelkezésére bocsássák.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.