Bíróságon támadta meg tavaly júliusban a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) döntését, amellyel – a megye ajánlatát figyelmen kívül hagyva – húszéves haszonbérletre több száz hektárnyi Bábolna környéki termőföldet adott át az IKR Zrt.-nek. A haszonbérleti szerződéseket most első fokon semmisnek nyilvánította az ügyben eljáró Fővárosi Bíróság, amely ítéletében megállapította: a 2008 októberében lefolytatott haszonbérleti pályázati eljárás nyomán létrejött és az önkormányzat által megtámadott szerződések érvénytelenek. A bíróság a pervesztes alpereseket, vagyis az MNV Zrt.-t és az IKR Zrt.-t egyetemlegesen elmarasztalta, és kötelezte őket a perköltség, illetve az eljárási illeték többmilliós összegének megtérítésére.
Megkeresésünkre a megyei önkormányzat arról számolt be, hogy a per- és illetékköltségek összege meghaladja a hárommillió forintot. További részletekről azonban nem kívántak tájékoztatást adni, mondván: a bíróság még nem foglalta írásba az ítéletet, csak a szóbeli kihirdetés történt meg. Hasonló okokra hivatkozva hárította el lapunk érdeklődését Zicherman Zsolt, az MNV Zrt. szóvivője is.
Mint ismert, Völner Pál, a megyei közgyűlés fideszes elnöke tavaly július 20-án közleményben adta hírül, hogy az önkormányzat a bírósághoz fordult a bábolnai földek ügyében. Akkori indoklása szerint azért kérték a szerződés semmisségének kimondását, mert „az eljárás során a vagyonkezelő vagy nem vette figyelembe a törvényes előírásokat, vagy az IKR tévesztette meg a vagyonkezelőt.” A közgyűlés elnöke emlékeztetett, hogy a megye ajánlotta a legmagasabb bérleti díjat a 800 hektárnál nagyobb földért, ám a vagyonkezelő a második helyezett IKR-t juttatta előnyhöz, mint „helyben lakó” vállalkozást, jóllehet ez a jogcím a megyei önkormányzatot is megilleti.
– Az MNV Zrt. figyelmen kívül hagyta azt is, hogy csak olyan vállalkozás szerezhet előjogot a haszonbérletre, amelynél a bevétel fele mezőgazdasági tevékenységből származik – mutatott rá Völner, hozzátéve: az IKR 2007-ben 93 milliárd forintos árbevételének legnagyobb része nem is gazdálkodásból, hanem kereskedelemből származott, így jogosulatlanul jutott előnyhöz.
A felszámolásba vitt Bábolna Zrt. területével kapcsolatban további visszásságokra is fény derülhet, hiszen több ügy még a bíróságon van, más esetekben pedig az ügyészség vizsgálódik. Ilyen például a Horváth Klára, az MSZP volt országgyűlési képviselője, Bábolna polgármesterével kapcsolatban zajló ügyészségi eljárás
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat