Bryanték kibrusztolták

Nem volt szép győzelem, viszont annál értékesebb. A Los Angeles Lakers 83-79-re megverte a Boston Celticset az NBA-döntő 7. mérkőzésén, ezzel 4:3-ra megnyerte a sorozatot, és megszerezte a klub 16. bajnoki címét. Már csak egy elsőséggel áll az arany-lila gárda a legyőzött connecticuti mögött az örökranglistán.

Ch. Gáll András
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köszönöm a két csapatnak, hogy egy újabb klasszikust varázsolt a STAPLES Center parkettjára – mondta mosolyogva David J. Stern, az NBA nagyfőnöke, miközben Jerry Buss klubtulajdonos kezébe nyomta a győztesnek járó Larry O’Brien-trófeát. A ligát 26 éve – remekül – irányító brooklyni ügyvédnek azonban, talán életében először, nem volt igaza. Ez a meccs minden volt, csak nem klasszikus az immár tizenkét Lakers–Celtics finálé történetében. (Ebből kilencet nyertek a bostoniak, most már hármat a kaliforniaiak.) Sőt, sokáig botrányosan pocsék mérkőzés volt. A Lakers a harmadik negyed vége előtt két perccel érte el az ötven pontot (!), addig 25 százalékos volt a mezőnymutatója a későbbi bajnoknak. Kobe Bryant és társai pénzért sem tudtak kosarakat venni, egyik homály a másikat érte, s amikor a harmadik játékrész közepén 49-36-ra elhúzott a rutinosan kosarazó ellenfél, elúszni látszott a „tavasok” hajója. (Tényleg, tudja-e valaki, miért hívják Lakersnek a Lakerst? Mert a franchise eredetileg Minneapolisban működött, és Minnesota a tízezer tó állama…)
Most jöhetne az a fordulat, hogy egyszer csak elkezdett kosarazni a Lakers a negyedik negyedben, de ez kapitális hazugság lenne. Egyfelől a bírók végig szépen megfújták a Lakersnek a hazai pályát – Pau Gasolék 57 büntetőt dobhattak a vendégek 37 szabad dobásával szemben –, másfelől a végére elolvadt a veterán erőket felvonultató látogató. Derek Fisher, majd Ron Artest bebombázott egy-egy triplát, Gasol elkapta a meccslabdát – Bryant hibázása után négy zöldmezes között brusztolta ki a lepattanót –, s 79-73-as Lakers-vezetésnél, 51 másodperccel a vége előtt látni véltük a képernyőn a villódzást: Game over!
Csakhogy Allen, majd Rondo triplájával Bryant jó büntetői ellenében 81-79-re feljött a Boston – de tovább már nem tudott. A szlovén Szasa Vujacic jó szabad dobásai a meccs utolsó pontjait jelentették, s máris eleredt az arany-lila konfettizápor. (1969-ben, az akkori Lakers–Celtics-döntő utolsó meccse előtt a kaliforniaiak elnöke több ezer lufit erősíttetett fel a csarnok, az inglewoodi Forum oszlopaira, s még az ülések hátlapját is feliratozták azzal, hogy milyen lesz majd az ünneplés koreográfiája a biztosra vett Lakers-diadal után. Hát persze, hogy a Boston nyert…)
Ezúttal a Celtics vált komikussá. Már a két nappal korábbi hatodik meccsre magukkal hoztak többládányi trikót és sapkát a felirattal: Boston Celtics 2010 NBA Champions. A cuccok most is náluk voltak, de már csak sporttörténeti mementóként lehet értékesíteni őket.
Mert a bajnok – megvédve címét – a Lakers lett, az MVP pedig Kobe Bryant. Az előbbi tizenhatodszor, az utóbbi másodszor. Kobe-nak ez az ötödik bajnoki aranygyűrűje, jövőre befoghatja a nagy elődöt, Michael Jordant.
Phil Jacksonnak, a Lakers edzőjének – aki a döntőbe jutással egy-, a diadallal további egymillió dollár prémiumot kapott – már senkit sem kell befognia. Több aranygyűrűje van, mint ahány ujja (tizenegy), eddig is ő volt az edzőfejedelem, ezután is az marad.
Legfeljebb jövőre tizenkettedszer is meggyűrűzik…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.