Csákóra vágva

Szathmári István
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar népviselet XIX. századi fénykora után mára ismét feléledt a hagyományos öltözködés iránti érdeklődés. Sokan keresik az ősök öltözékei közül az önazonosságukat kifejező darabokat; és számos öszszegző munka jelent meg a magyar ruházatról – közülük most a török eredetű kunok viselettörténetét taglaló könyvet vehetik kezükbe az olvasók. A kun viselet érdekes vonása, hogy szinte napjainkig megőrizte a XIII. században utolsónak betelepülő keleti nép öltözködésének számos elemét, a környezetükben élő magyarok között is újra felelevenítve az őshaza jórészt már elfeledett kulturális örökségét. Emellett az európai öltözködéskultúrára is kimutatható a hatása, például a katonaság világszerte elterjedt csákója is kun eredetű. A XIX. századig használt, úgynevezett csákóra vágott süvegük terjedt el Mária Terézia rendelete révén először az osztrák, majd más hadseregekben is.
A most napvilágot látott szép kivitelű kötet szerzője, Bartha Júlia nemcsak néprajzosként, hanem e nép tagjaként is avatott kutatója tárgyának. Műve a kun népviselet első összefoglaló feldolgozása. Miután az egykori öltözékeket jórészt elemésztette az idő, régészeti leletek mellett régi kódexekben, krónikákban, Árpád-kori templomok falfestményein, református iratok, térképek széleinek díszítő rajzaiban, körözőlevelek személyleírásaiban vagy a kunok vándorútját szegélyező ázsiai kurgánok, sírdombok kőszobrai révén is igyekszik átfogni térben és időben kiterjedt kutatásának területét, míg eljut a már tárgyi emlékeket is ránk hagyományozó XIX. századig. Számos érdekes felfedezést is eredményezett ez az összevetés, mert például az újkorival megegyező fejfedőket mutatnak a több száz éves sírleletek és a régi krónikák ábrázolásai, nem beszélve a buzogány szinte napjainkig tartó használatáról. Bartha Júlia részletesen leírja a kunok viseletének történeti rétegződéseit, változó kiegészítőit, a lábbeli-, bajusz- és hajdivatot, nem utolsósorban a keleti hagyományok legjobb őrzőjének bizonyult pásztoröltözködést, benne a vitákat kiváltó cifraszűrt. Fontos állomás a hódoltság kora, amikor – török hatásra – a magyar népviseletek színesedése a kunok öltözködését sem hagyta érintetlenül, de emellett a református Nagykunság puritanizmusa is hatást gyakorolt rá. Ennek köszönhetően alakult ki végül a XIX. századi, visszafogott színekkel jelentkező nagykunsági parasztpolgári öltözék. Melyet a könyv szerzője a mai nagykun identitás legalkalmasabb kifejezőjeként ajánl e táj lakóinak figyelmébe. Számos archív fotó mellett a szerző saját képei, Kozma Károly fotóművész felvételei, továbbá Víg Márta, Oláh Lajos, a Bartha és Dusa család képanyaga teszi látványossá a Népviselet a Nagykunságon című munkát.
(Bartha Júlia: Népviselet a Nagykunságon. A szerző kiadása, Karcag, 2010. Ára: 2500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.