„George Simion, a magyarellenes román elnökjelölt ugyanúgy járt, mint korábban itthon Jakab Péter, és mint ahogy 2026-ban Magyar Péter is fog: míg a közösségi médiában a hatásvadász posztjaival bezsebelte a lájkokat, addig a valódi választáson kikapott” – mutatott rá közösségi oldalán Deák Dániel.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint érdemes a közösségi média aspektusából is megvizsgálni a román elnökválasztást, ugyanis a magyarellenes jelölt, George Simion, a választási indulástól eltiltott Calin Georgescuhoz hasonlóan olyan érzetet teremtett a közösségi médiában, mintha mögötte állna a többség, majd a választáson mégis kikapott.
Érdekes párhuzamok
Rámutatott: ezt a hatásvadász posztjaival érte el, mint a lenti fotón is látható, ugyanúgy pózolt a lájkokért cserébe, mint ahogyan itthon Magyar Péter. Kifejtette, Facebookon például 1,6 millió követője van, míg a győztes bukaresti polgármesternek csak 606 ezer.
George Simion emellett jóval több lájkot kapott a posztjaira: egy sima videójára nem ritkán több százezer lájk érkezett, míg a videóit több millióan tekintették meg. De a TikTokon is rommá verte az ellenfelét, még a tízmillió feletti videómegtartás sem volt példa nélküli – sorolta a vezető elemző. Összehasonlításképp Deák Dániel aláhúzta:
amikor Magyar Péter közleményt adott ki arról, hogy övé volt „a valaha volt legnépszerűbb hazai Facebook-poszt” (ami egyébként nem igaz), akkor 120 ezer lájkot kapott a karácsonyi fotójára.
Szerinte azonban nemcsak Magyar Péterrel kísérteties a hasonlóság, Jakab Péter esetében is hasonlót láttunk: ő is tarolt a közösségi médiában, verte Orbán Viktort a Facebookon, majd amikor jött az ellenzéki előválasztás, az utolsó helyre került, mára pedig teljesen eltűnt a süllyesztőben.
Mint írta, Magyar Péterre is hasonló sors vár: amikor nem a lájkok, hanem a szavazatok számítanak, akkor alulmarad majd. „Nem véletlen, hogy a Tisza egyetlen időközi választáson sem mer elindulni, mert ott kiderülne az igazság. Ehelyett maradnak a jól beállított fotók és a kamu közvélemény-kutatások, egy virtuális világ, ami köszönőviszonyban sincs a valósággal...” – zárta bejegyzését a szakértő.