Az összesen huszonkilenc pontba szedett gazdasági akcióterv intézkedései között Orbán Viktor bejelentette a másodlagos élelmiszer-vizsgálat bevezetését is, hogy ne áramolhasson be Európa élelmiszer-hulladéka akadálytalanul Magyarországra. Arról, hogy ez pontosan mit is takar, a Vidékfejlesztési Minisztérium illetékes államtitkáránál érdeklődtünk, aki egyben az országos főállatorvos posztját is betölti. Mint azt Kardeván Endrétől megtudtuk, a másodlagos élelmiszer-vizsgálatról már megszületett a politikai döntés, az ezt szentesítő rendeletet pedig július elején fogadhatja el a kormány, ami azonnali hatályba lép. Szavai szerint nincs szükség semmilyen technikai beruházásra, hiszen hasonló felügyeleti rendszer a húsáruk tekintetében már működött hazánkban, igaz az elmúlt négy évben csak szúrópróbaszerűen léptek fel a hatóságok. A szükséges szakembergárda jó része pedig átcsoportosításokkal biztosítható, ám emellett fel kell tölteni a most betöltetlen álláshelyeket is.
– Az új rendszer lényege az lesz, hogy minden egyes nagybani élelmiszer-szállítmányt ellenőriznek majd a hatóságok. A hűtőházak és raktárak üzemeltetőinek pedig a központi regisztráció után előre kell közölniük az áru érkezését és jellegét. Az uniós jogszabályok miatt a felügyelet nem korlátozódhat kizárólag a külföldről érkező termékekre, így a magyar élelmiszereket is rendszeresen ellenőrizzük majd. Erre a korábbi tapasztalatok szerint szükség is van – fogalmazott Kardeván, hangsúlyozva: jelenleg is folynak a számítások a rendszer elindításának és fenntartásának költségeit illetően, komoly központi ráfordítással azonban a vállalkozások által fizetendő hozzájárulási díj miatt nem kell számolni. Ennek mértéke az államtitkár szavai szerint olyan szintű lesz, hogy azt a fogyasztói árakban nem érzékelik majd a vásárlók.
A kormányfő keddi bejelentést követően Gőgös Zoltán, az agrártárca korábbi MSZP-s államtitkára fejtette ki pártja álláspontját. Mint mondta, jelenleg is van másodlagos élelmiszer-vizsgálat, a Fidesz tehát „nem találta fel a spanyolviaszt”. Gőgös szerint ha az új kormány tovább akarja fejleszteni az ellenőrzést, úgy több ezer új ellenőrt kellene bevetnie, ami ellenkezik a költség- és létszámcsökkentési tervekkel.

A díler menekülés közben próbálta eltüntetni a bizonyítékot – nem sikerült