Figyelmeztetés a Felvidékről

Veress László
2010. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június 12-én parlamenti választások voltak Szlovákiában. A nemzeti irányultságú Magyar Koalíció Pártja négy százalék körüli eredménnyel kiesett a parlamentből, a liberális, magát magyar–szlovák kettős identitásúnak valló Híd – Most párt több mint nyolc százalékkal bejutott. Húszesztendőnyi pótcselekvéses magyar kisebbségi politika a Kárpát-medencében beérett, az önként vállalt politikai asszimiláció elkezdődött a Felvidéken. Utolsó utáni figyelmeztetés ez a magyar nemzetpolitikának, a nemzeti eliteknek a Kárpát-medencében.
Tanulságos az erdélyi és felvidéki magyar többpártrendszer összehasonlító vizsgálata is. Míg az érdekköreiben és értékrendszerében balliberális felvidéki magyar politikai elit képviselői uralták a Magyar Koalíció Pártját (MKP), addig a párt egységes volt, és az volt a legfőbb politikai érték. Amikor egy demokratikus belső választáson a balliberális elittől egy nemzeti–keresztény irányultságú elit átvette az MKP irányítását, akkor rövid időn belül a magyar balliberális elit új pártot hozott létre, Híd – Most néven. Ekkor a szlovákiai és magyarországi média nagy része a demokrácia győzelméről beszélt, arról hogy a felvidéki magyarságot megilleti a politikai opció, hogy a verseny jót tesz a politikának.
Erdélyben a balliberális irányultságú elit vezette RMDSZ-ben az erdélyi nemzeti elit nem tudta belső választásokon átvenni az irányítást. Sőt 2003-ban, a balliberális erdélyi elit jelképesen is leszámolt nemzeti vetélytársaival akkor, amikor a közös örökségből, az RMDSZ-ből gyakorlatilag kizárták a nemzeti elit szellemi vezetőjét, Tőkés Lászlót. Ekkor az erdélyi nemzeti elit saját építkezésbe és intézményesülésbe fogott, közképviseleti szervként létrejött az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács és a választói legitimáció megszerzésére tervezett, ám 2004-ben az RMDSZ által román hatalmi segédlettel elgáncsolt Magyar Polgári Szövetség. Majd 2008-ban végül mégis létrejött és választói legitimációt szerzett a Magyar Polgári Párt.
A balliberális Híd – Most párt színre lépését a kisebbségi demokrácia győzelmeként értékelte a felvidéki és magyarországi sajtó meghatározó része. Az erdélyi Magyar Polgári Szövetség, majd Magyar Polgári Párt színre lépését egységbontásként értékelte a romániai és magyarországi sajtó nagy része. Nem véletlen a kettős mérce. A magyarázat az, hogy miközben a határon túli magyarság választóbázisa minden régióban – tudatosan vagy ösztönösen – alapvetően nemzeti és keresztény irányultságú, a hatalomban lévő domináns politikai elitje alapvetően mindenhol balliberális irányultságú. Ez van a Délvidéken, Erdélyben és most már ez van a Felvidéken is. Ennek az ellentmondásnak is az eredménye, hogy a nemzetileg tudatos határon túli magyar választói réteg, amely 1990 óta a legszilárdabb szavazóbázisa a kisebbségi magyar politikának, riasztóan nagy része elfordul a közélettől, a választófülkéktől, és magába roskad. Egyedül érzi magát és kilátástalannak látja az általa vallott értékek közéleti-politikai képviseletét. És a jelenlegi szlovákiai választási részvétel se tévesszen meg senkit; a Híd és az MKP ugyan együttesen szereztek tizenkét százalékot (miközben a felvidéki magyarság számaránya tízszázalék körüli), de annak csak a Jóisten a megmondhatója, hogy a Híd – Most magyar–szlovák pártra leadott nyolc százalékban hány százalék a szlovákiai szlovákok által leadott szavazat. Feltehetőleg sok.
Szóval, ha egy balliberális érdekkör uralmában tart politikailag egy magyar kisebbségi közösséget, az „egység”. Az a nemzeti irányultságú erő, amely ezt a balliberális uralmi monopóliumot nem akarja elfogadni, az „egységbontó”. Ha az irányításból kiszorult balliberális érdekkör a nemzeti irányultságú magyar párttal szemben másik pártot szervez, az a „demokrácia bajnoka”. A lényeg, hogy a meggyötört határon túli magyar közösségek fölött a balliberális érték és érdekkör uralma fennmaradjon, hegemón vagy egyenesen monopolhatalom legyen. Ez a hatalmi törekvés az elmúlt nyolc esztendőben különösen megerősödött a határon túli magyar közösségeken belül.
Ennek a felvidéki, erdélyi stb. balliberális elitnek a helyzetbe hozásában és helyzetben tartásában elsődlegesen a utódállami akaratoknak és érdekeknek van szerepe, nem kizárva a titkosszolgálati irányítottságot sem, másodlagosan pedig azon nemzetközi érdekeknek és ezekre örömmel rácsatlakozó magyarországi balliberális érdekeknek, amelyek szerint nincs magyar kérdés a Kárpát-medencében, amelyek szerint a magyar közösségeknek egy útja van: politikailag, lelkileg, nyelvileg asszimilálódni a többségi nemzetekhez. Először „kettős identitásúvá” válni, majd utána tulajdonképpen identitást cserélni.
A felvidéki magyar politikai helyzet alakulásából Budapestnek nem azt a szlovákiai és magyarországi liberális elemzők sugallta következtetést kell levonnia, amely szerint sem a Felvidéken, sem máshol a Kárpát-medencében nem létezik már a magyarságnak olyan mentális egysége, amelyre a magyar nemzetpolitika alapozható lenne. A valóság ezzel szemben az, hogy ez a mentális egység változatlanul létezik, ám annak kiaknázásához az elmúlt húsz esztendőben megtapasztalthoz képest merőben új nemzetpolitikai szemléletre és gyakorlatra van szükség. Ha a Kárpát-medencében folytatódik a húszéves magyar nemzetpolitikai pótcselekvés, a nemes vagy nemtelen hazudozás és önbecsapás, a felvidéki helyzet nem lesz visszafordítható, sőt, a felvidéki minta – a tulajdonképpen önként vállalt politikai asszimiláció – terjedése a többi régióban sem lesz megakadályozható.
A 2010-es szlovákiai parlamenti választás magyar vonatkozású eredménye ezért utolsó utáni figyelmeztetés Budapestnek, a magyar nemzetpolitikának, a teljes Kárpát-medencei magyar nemzeti elitnek.

A szerző politikai elemző

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.