Gyurcsány hevesen bírált

Élesen bírálta az MSZP ellenzéki politizálását Gyurcsány Ferenc a rendkívüli kongresszuson. A volt miniszterelnök mellett Lendvai Ildikó pártelnök is népszerű volt a hét végi eseményen. A szocialisták Balogh András thaiföldi nagykövetet államfőnek jelölik.

Török László
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Imádták Gyurcsány Ferencet – szocialista informátorunk szerint ez volt a legfontosabb üzenete az MSZP rendkívüli, zárt ajtók mögött megtartott kongresszusának. A volt miniszterelnök a legnagyobb tapsot akkor kapta, amikor arról beszélt, hogy a pártnak karakteresen kell megjelennie a nyilvánosság előtt, és az Országgyűlésben sem szabad együtt szavaznia a „Jobbikkal és a Fidesszel” csak azért, mert attól tart, hogy lehazaárulózzák.
– Nehéz elviselni ezt a terhet, de aki nem bírja, az ne legyen képviselő – állítólag ezt is mondta Gyurcsány Ferenc, aki megtisztulást, a korrupcióval szembeni határozott fellépést és a pártot egyéni karrierépítésre használó politikusok elleni fellépést sürgetett. – Fejezzük be a pofázást, és álljunk neki dolgozni – jelentette ki a volt kormányfő. A politikus kitért arra is, hogy az MSZP-n belül sokan azt hiszik, ez egy sokszínű, különböző értékeket megjelenítő párt, de szerinte inkább az a meghatározó jellege, hogy színtelen. Az MTI úgy tudja, Gyurcsány Ferenc a konstruktív ellenzéki szerep helyett (ennek híve Mesterházy Attila) az elvi ellenzékiséget szorgalmazta és közölte, amit az MSZP most csinál, az nem pártszakadáshoz, hanem párterózióhoz vezet. Beszélt arról is, hogy tragikus az MSZP eddigi ellenzéki politikája, a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjával kapcsolatos huzavona és a kettős állampolgárság megszavazása. Gyurcsány Ferenc állítólag azt javasolta, hogy a kongresszusi állásfoglalásba kerüljön be annak kinyilvánítása, hogy az új alkotmányról csak népszavazással lehessen dönteni. Információink szerint bizonyos pártszervezetek Molnár Csaba volt kancelláriaminiszter pártelnöksége mellett érvelnek, aki bírja Gyurcsány támogatását is.
Lendvai Ildikó pártelnök is nagyon népszerű a szocialisták körében, ő a zárt ülésen azt részletezte, hogy a belső pártéletet négy stílus határozza meg, amelyek négy politikushoz köthetők. – Horn Gyula, Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon eltérő habitussal, de miniszterelnökként ezeket a stílusokat képviselték, és ők együtt négyen szintén az MSZP-t jelentik – fogalmazott Lendvai Ildikó.
A pártelnök a sajtó számára is nyilvános ülésen kifejtette, hogy egy hét elteltével három csapás érte az országot a Fidesz-kormány alatt. Lendvai szerint megköszönhetjük a kormánynak a forint árfolyamának zuhanását, hogy „összevesztek” fél Európával, és lehetetlen helyzetbe hozták a felvidéki magyarságot, továbbá megfosztották jogaiktól a közszolgákat.
A szocialisták tegnap döntöttek arról is, hogy Balogh András thaiföldi nagykövetet, az MTA doktorát, a Külügyi Intézet volt igazgatóját jelölik államfőnek. – A szocialista párt a „konzervatív fordulattal, turulállító, koronaúsztató, csendőrséggel kacérkodó, egyház és állam határait összemosó, dölyfős, giccses és álszent politikával szemben” fel tudja mutatni, hogy nem csak ilyen Magyarország van, hogy Magyarország nem ilyen – indokolta a jelölést Lendvai, aki szerint, a kétharmados parlamenti többség, a „hegemón törekvések” idején különösen fontos lenne, hogy olyan államfő legyen, aki nem ajánlja fel a függetlenségét egy pártnak.
A kongresszus döntött arról, hogy tanácsadó jogsegélyszolgálatot indítanak a szakmai indok nélkül elbocsátott köztisztviselőknek. Az MSZP elfogadta saját, a párt politikai és szervezeti megújításának irányát rögzítő 12 pontját is. Mesterházy Attila közölte: az MSZP felszólítja a Fideszt, hagyja abba a felelőtlen kijelentéseket, fejezze be a forint elleni támadásokat. Információink szerint egy rövid időre Szili Katalin is megjelent a kongresszuson és fel is szólalt az MSZP neoliberális iránya ellen, ám nem aratott különösebb sikert.
Bajnai Gordon levélben köszöntötte a küldötteket, és közölte, hogy ma az a felelőtlen, aki megalapozatlanul, manipulatív politikai szándékból riogat államcsőddel. – Az elmúlt hónapokban sokszor elmondták, soha ilyen rövid nem volt az út egy ostoba és felelőtlen politikai nyilatkozat és az emberek zsebe között – írta a volt miniszterelnök Kósa Lajos és Szijjártó Péter nyilatkozataira utalva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.