
origo.hu
Lebukott az ellenzék: hamisítvány a lelkesen terjesztett Harcosok Kódexe
Külföldön is pusztít az ár. Nem kizárt, hogy Varsó Visztula menti negyedeiből kitelepítik a lakosokat, miután a folyó ismét áradásnak indult. A hatóságok ennek lehetőségére már fel is hívták a lengyel főváros lakóinak figyelmét. A Visztula partján fekvő, 25 ezer lakosú Sandomierz városban már a májusi árhullám is tetemes károkat okozott, szombat este pedig összerogyott egy védőgát a városnál. Lengyelország déli és délkeleti részén harmincezer embert kellett evakuálni. A Hernád áradása miatt a kelet-szlovákiai Kassán több mint 1500 főt telepítettek ki szombatra virradóra; nagyjából tízezer háztartás van áram nélkül. Veszélybe került a tornaljai régió ivóvízellátása, mert az áradások beszennyezték az ivóvízforrásokat. Az egyik településen a romák összeverekedtek az ivóvíz miatt. Magas az Ipoly vízállása is. A helyi hatóságok felkészültek az esetleges evakuálásra, amely csaknem kétezer embert érintene. Az árvízhelyzetre való tekintettel a politikai pártok többsége megszakította választási kampányát. A kormány közölte: 25 millió eurót különített el a kárenyhítésre és a helyreállítási munkákra. A károk mértékét egyelőre senki sem becsülte fel. (B. B.)
Jelenleg nyolc megye, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Fejér területén van érvényben a kormány által kihirdetett veszélyhelyzet – közölte a kormányzati kommunikációs államtitkárság. A Magyar Honvédség a helikopterek mellett újabb tizenkét lánctalpas járművet irányított Borsodba a védekezés segítésére. Az árvíz ellen a hivatásos és önkéntes tűzoltókon, katasztrófavédőkön kívül a polgári védelmi szervezet beosztottjai, speciális mentőszervezetek, a büntetés-végrehajtás alkalmazottjai, fogvatartottak, a vám- és pénzügyőrség munkatársa, valamint a lakosság és közmunkások is csatlakoztak. Tizenkét megyében, 265 településen több mint 23 ezren védekeznek az ár ellen. Továbbra is a víz fogja azonban Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Hernádszentandrás, Sajógalgóc, Tornaszentandrás és Tornabarakony.
A vízügyi szakemberek a Hernádon újabb árhullámot prognosztizálnak, a Sajó és a Hernád torkolatánál a jelenlegi vízszintek tovább nőnek, a ma hajnali tetőzésig további 10-15 centiméternyi áradás lehetséges. A Sajó tiszai torkolatánál is további 50-60 centiméternyi emelkedés várható. Lassú apadásnak indult a Tisza a felső szakaszán, a Bódva, az Ipoly, a Ronyva, valamint csökken a vízszint a Cuhai-Bakony-éren és a Körösökön. Az Ipolyon még mindig harmadfokú készültség van érvényben, a folyón helyenként több mint 50 centiméterrel dőlt meg az 1976-ban mért legnagyobb vízállás.
– Újabb, rendkívüli árhullám közeleg, ezért bővíteni kell a védekezésben részt vevők számát – mondta Pintér Sándor, a belügyi tárca vezetője szombaton. A miniszter már ekkor figyelmeztetett, hogy a Hernád vízállása meghaladhatja az eddigi legmagasabb értéket, az árhullám 11 települést veszélyeztet. Hozzátette: ha nem sikerül megemelni a töltéseket, akkor az életveszély mellett akár 100 milliárd forintnyi kár is keletkezhet.
– A civil társadalom helytállt, de ha nincs kellő életerő a civilekben, akkor még több minden elveszett volna – mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke, aki a Borsod megyei Edelénybe látogatott, hogy az árvízhelyzetről informálódjon. Az MSZP gyűjtést indít az árvízkárosultak megsegítésére, és indítványozzák, hogy a természeti csapás utáni kárenyhítést a kormány a lakossági ingatlanokra is terjessze ki. Az MSZP-frakció egymillió forintot ajánlott fel a károsultak számára.
Mentették a felsőzsolcaiakat
Nem sikerült a megáradt Sajótól megvédeni Felsőzsolcát, amelyet soha nem látott mennyiségű víz árasztott el. A település lakosságát tűzoltók és katonák mentették ki házaikból csónakokkal és nehéz katonai járművekkel, sokan azonban saját felelősségükre – otthonukat féltve – a házukban maradtak. Felsőzsolcáról már közel ezer embert menekítettek ki, országosan pedig csaknem négyezren kényszerültek ideiglenes szállást keresni. A kisvárosban lapzártánkkor nem volt vezetékes ivóvíz és áramszolgáltatás sem. Egy középkorú felsőzsolcai férfi halálos áramütést szenvedett tegnap délután. Éppen egy aggregátort akart beüzemelni, amikor a baleset megtörtént. A férfira a tűzoltók találtak rá Kodály utcai, vízzel elárasztott otthonában; többször próbálták újraéleszteni, sikertelenül.
Borsod megye székhelyének keleti kapujában ki kellett üríteni az ott található áruházakat, mert a Sajó ezeket is elöntötte, a folyó elárasztott egy autószalont is. A területen megjelentek a fosztogatók.
Víztakarékosságra kérték a miskolciakat, mivel a Hernád áradása miatt nem jut elegendő mennyiségű vízhez a városi vízmű. Bőcsön és Sajóhídvégen a boltokban felvásárolták az összes palackos ásványvizet, ezért konfliktus alakult ki a lakosság körében. Bőcs belső részén áram sincs, csak időszakosan, generátorokkal tudják az ellátást biztosítani.
Vályogházból sátorba
Vízben áll a Bódva teljes völgye, a megáradt patak miatt több település csak az Aggteleki-karszton át, hatalmas kerülővel közelíthető meg. Edelényben tíz vályogház összedőlt, ahogy a közeli Szendrőn is lerombolt épületeket a Bódva megáradt vize, itt egy hidat is elsodort az ár. Több tucat ház vált életveszélyessé Szendrőládon, és számos épület omlott össze Gesztelyen, ahol az átszakadt gátat a helikopterekről lebocsátott óriási védelemekkel sem sikerült helyreállítani. Boldván sátrakban szállásolták el a kiköltöztetetteket.
Edelényben a Bódva utcában négy tűzoltó csónakját elsodorta a folyam, csak markolókanalas járművel tudták őket kimenteni. Hernádcécen egy rendőr akkor sérült meg, amikor egy markológép kanala eltalálta. A férfit megfigyelésre kórházba szállították.
A megáradt Hernád több települést veszélyeztet, Felsődobszán és Nagykinizsen kritikus a helyzet, ezért több száz rendőrt vezényeltek a környékre a gátak erősítésére. A teljes Hernád menti árvízvédelmi rendszert megerősítették – 70 kilométeren több mint egyméteres magasítást hajtottak végre. Bazalttal töltött, úgynevezett big-bag zsákkal, helikopteres segítséggel erősítik a védműveket a folyó mentén. A jövő héten a Tisza középső szakaszán felgyorsul az áradás napi üteme, és Szolnoknál a hónap közepére a valaha mért harmadik-negyedik legmagasabb, 940-980 centiméteres tetőzést várják.
Eközben árad a Duna is. Száztíz embert kellett kitelepíteni a folyó áradása miatt a sződligeti speciális otthonból; Szobról öt családot költöztettek ki. Kismaroson és környékén 40 házat öntött el a folyó. Vácra csak az M2-es úton lehet bejutni, mert a régi 2. számú út végén található Kőszentes hidat lezárták.
A fővárosban hétfőre várják a folyó tetőzését 820 centiméterrel. Óbudán a Mátyás király úton, valamint a Margitszigeten építenek nyúlgátakat. A magas vízállás miatt lezárták a Népszigetet, míg a 2-es villamos csak szakaszosan jár a Boráros tér és a Jászai Mari tér között. E szakaszon buszok szállítják az utasokat.
Túlterhelt a csatornahálózat az Alsó-Szigetközben, a Pannon-Víz Zrt. szombaton arra kérte a lakosságot, ne szivattyúzzák a csatornákba a talajvizet és a belvizet. Győrújfalu, Győrladamér, Győrzámoly, Dunaszeg, Dunaszentpál, Mecsér, Vámosszabadi, Kisbajcs, Nagybajcs, Vének szennyvízcsatorna-hálózata az áradás és a magasan lévő talajvíz miatt egyébként is túlterhelt.
A Fejér megyei víztározók a pátkai kivételével mind megteltek, e tározók vizével pótolják nyáron a Velencei-tó vízszintjét. A Baranya megyei Páprádon a helyi vízművet öntötte el a környező mezőgazdasági területekről áramló esővíz, a településen lajtos kocsikról biztosítanak ivóvizet.
Százmilliárdos kár
Az országban ezer ember dolgozik a belvízzel elárasztott területeken, 210 szivattyúval próbálják meg a földekről elvezetni a belvizet. A vízzel borított terület nagysága a legutolsó felmérés szerint eléri a 220 ezer hektárt. A leginkább sújtott megyék közé tartozik Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár Bereg.
A Magyar Agrárkamara gyors- felmérése szerint mintegy 100 milliárd forintos kár keletkezett a mezőgazdaságban, de milliárdos az erdőgazdaságok kára is. Már biztosan kipusztult legalább 50 ezer hektárnyi növényzet: az őszi búzánál megközelítőleg 20, az őszi káposztarepcénél 7, a napraforgó esetében 6, a kukoricánál 5, rét-legelő esetében pedig 8-10 ezer hektárra tehető a már ténylegesen kipusztult terület.
Jelentős, mintegy száztízezer hektár a vetetlen területek aránya, e földeket várhatóan idén már nem tudják hasznosítani a gazdálkodók.
Lebukott az ellenzék: hamisítvány a lelkesen terjesztett Harcosok Kódexe
Döntött a román alkotmánybíróság George Simion óvásáról
Ezt a Lidl terméket a férfiak imádni fogják, ráadásul ennyiért máshol nem találsz!
Most érkezett az ukránok bejelentése: orosz katonák támadtak rá a NATO-ra
Újra kapható a Lidl pár ezer forintos terméke, amellyel álom a takarítás
Balatoni árak: ennyibe kerül az idén a lángos és a palacsinta – ez még nem a vége, a büfések emelhetnek
Brutális feszültség Miskolcon, Lázár János olyat tapasztalt, amilyet még sosem
Golovin Vlagyimir: A cél a csoport első helye
Kiestek a ritmusból
Darabokra szedték Cseh Katalint a saját Facebook-oldalán a kommentelők
Pottyondy Edina bedöntötte a teljes baloldalt, Magyar Péterrel együtt
Tragédia: Most egy 12 éves kislány lett öngyilkos
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.