A rajtaütésnek a nemzetközi civil szervezetek részéről tíz-húsz (egyes források szerint kilenc) halálos áldozata és számos sebesültje volt, ám a pontos adatok az egymásnak ellentmondó hírközlések és a folyamatban lévő izraeli műveletek tudatos dezinformációs tevékenysége miatt nem ismertek.
A példátlan incidens elsősorban Törökországot állítja szembe Izraellel, hiszen a legnagyobb megostromolt segélyhajó török zászló alatt hajózott; Ankara haza is hívta izraeli nagykövetét. Ennél is rendkívülibb lépés azonban, hogy a török kormány kezdeményezte a NATO illetékes szerveinek összehívását a helyzet megvitatására.
Bár az akció részleteit homály fedi, a világ közvéleménye – akárcsak a Gázai övezet, illetve a Libanon elleni bombázások idején – többnyire az izraelieket kárhoztatja. Egyedül a helyzet rendezéséhez nélkülözhetetlen Egyesült Államok reagált visszafogottan az eseményekre, azok tisztázatlanságára hivatkozva. Az Észak-Amerikában tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ugyanakkor törölte találkozóját Barack Obama elnökkel.
Vizsgálatot sürgetett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. – Létfontosságú, hogy teljes vizsgálatot folytassanak le annak megállapítására, pontosan hogyan történt a vérontás. Úgy vélem, Izraelnek sürgősen teljes magyarázatot kell adnia – szögezte le a világszervezet első embere. Összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa.
*
A Vatikán fájdalmát és aggodalmát fejezte ki a felesleges emberveszteségek miatt. Nicolas Sarkozy francia elnök elítélte az aránytalan erőalkalmazást, és vizsgálatot követelt a flottilla elleni támadás ügyében. Párizsban a külügyminisztériumba kérették az izraeli nagykövetet. William Hague brit külügyminiszter sajnálkozását fejezte ki az elveszett emberéletek miatt, és felszólította Izraelt, hogy nemzetközi kötelességeit tiszteletben tartva járjon el. Mélységes megdöbbenésének adott hangot Németország is az izraeli támadás miatt. Angela Merkel kancellár mind Benjamin Netanjahu izraeli, mind pedig Recep Tayyip Erdogan török kormányfőt a történtek haladéktalan kivizsgálására és annak megakadályozására szólította fel, hogy a konfliktus tovább szélesedjen. A fedélzeten tartózkodók között volt hat német állampolgár, közöttük két ellenzéki parlamenti képviselő is, akik sorsa egyelőre ismeretlen. Az általános sokat hangoztatott európai követelés, hogy a zsidó állam hagyjon fel a blokáddal.
Megdöbbentett bennünket a súlyos áldozatokkal járó izraeli támadás és elítéljük azt – nyilatkozta a kínai külügyminisztérium, míg az orosz diplomácia a nemzetközi jog agresszív megsértésének nevezte a civilek elleni, minden jogi alapot nélkülöző izraeli támadást, és az eset tisztázására szólított fel.
A reggeli szörnyűségek bizonyítják, hogy Izrael nem áll készen a békére. Az is kiderült, hogy az eddigi tárgyalásos út nem működik, ezért már holnap elkezdjük a megbeszéléseket az arab országok között, mit tehetünk – hangsúlyozta tegnap a 10. dohai fórumon Amr Musza. Kiküldött tudósítónk, Sitkei Levente jelentése szerint az Arab Liga főtitkára mellett az gazdasági-politikai találkozó résztvevői is tiltakoztak az izraeli akció miatt, és az ENSZ, az Egyesült Államok, a G8, valamint az egész nemzetközi közösség felelősségét hangoztatják Izrael büntetlensége miatt.
Izrael azzal védekezik, hogy amikor katonái a konvoj járműveinek fedélzetére léptek – hogy biztosítsák az elfogott hajók Izraelbe vontatását – különböző kézi fegyverekkel – ütőkkel, baltákkal, késekkel és lőfegyverekkel – rájuk támadtak. Ekkor önvédelemből nyitottak tüzet a zsidó katonák, és következett a vérontás.
A hattagú flottilla török vezérhajóján mintegy hatszáz személy utazott, az áldozatok többsége is onnan került ki. Mintegy tízezer tonnányi segélyt próbáltak a Gázai övezetbe juttatni, annak ellenére, hogy Izrael jelezte: minden eszközzel megakadályozza a kikötésüket. Izrael azzal támasztotta alá érvelését, hogy a hajó minden bizonnyal fegyvert szállít a palesztin területet uraló Hamász mozgalomnak.
Tegnap a magyar parlamentben is téma volt a humanitárius szállítmány elleni izraeli támadás. Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője napirend előtti felszólalásban tett említést az incidensről. Schmitt Pál fideszes házelnök felvetette, hogy kérdéses, Gyöngyösi felszólalása országos jelentőségű ügyben történt-e; a Jobbik viszont úgy érvelt, hogy hazánk, Törökországhoz hasonlóan, tagja a NATO-nak, a mostani konfliktus tehát egyik szövetségesünket érinti.