Lefékezheti a Magyarországon megkeresett, de a magas adózás elől eddig külföldre vitt pénzek kiáramlását a múlt héten ismertetett adócsökkentés – mondta a Munkástanácsok Országos Szövetsége megalakulásának 20. évfordulója alkalmából tartott konferencián Csath Magdolna közgazdász. Véleménye szerint az új kormány adóátalakításainak az egyik célja az adózói kör szélesítése lehet, hiszen az alacsonyabb adókulcsok az adók befizetésére sarkallhatják az embereket. Az adócsökkentésnek Csath Magdolna szerint jelentős hozadéka lehet a költségvetés szempontjából. – Gondoljuk csak meg, hogy a nagyon gazdagok közül ma hányan viszik el a pénzt hazánkból a túlságosan magas adóterhek miatt – fogalmazott a közgazdász, hozzátéve: nagyon jót tenne az országnak, ha ezek az emberek visszahoznák óriási jövedelmüket Magyarországra, és alacsonyabb kulccsal leadóznák azt. Csath Magdolna szerint most az egyik legfontosabb célkitűzés, hogy a tudással és a minőséggel, ne pedig az olcsó munkaerővel váljanak versenyképessé a hazai vállalatok. A közgazdász helyesnek nevezte azt az irányt, amely szerint a hazai kis- és középvállalkozásokat kell támogatni a közbeszerzési rendszer módosításával, illetve az uniós pénzek megfelelő átcsoportosításával.
Mint mondta, a perifériára szorulunk, ha az ország nem az oktatásba és az egészségügybe fektet be, mivel hosszú távon csak a nagy hozzáadott értékű termékek előállítása garantálhatja a vállalatok versenyelőnyét. A szakember fontos lépésnek tartja a minimálbér megemelését annak érdekében, hogy az alacsony jövedelműek se járjanak rosszul a bevezetendő 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadóval.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke ugyanakkor csak feltételekkel és rövid távon tudná támogatni az egykulcsos adózás bevezetését. Palkovics igazságtalannak nevezte az intézkedést, mert ezzel szerinte csak a gazdagok terhei csökkennek, a szegényeké nem, a családi adókedvezmények bevezetésével azonban egy tisztességes kompromisszumot elképzelhetőnek tartott. Az érdek-képviseleti vezető összességében jónak ítélte az Orbán Viktor által bejelentett 29 pontos akciótervet, ami szerinte megfelelő irányt mutat a gazdaság versenyképességének helyreállítására.
A hét végi fórumon előadást tartott Susan George amerikai társadalomtudós is, aki a 2008-ban kezdődött világválságot a civilizáció válságának nevezte. Véleménye szerint a pénzvilágot kiszolgáló társadalmi értékrend bukott meg, s most olyan átalakítást kell elvégezni, amely biztosítja, hogy a pénzvilág érdekei alárendelődjenek a társadalom és a gazdaság céljainak.

Európa belefulladhat a GMO-kezelt gabonába, ha Ukrajnát felveszik az EU-ba