Kihívás az izraeli blokádnak

Két kérdés miatt is Izraelre figyelt a hét végén a nemzetközi közvélemény. Egyrészt a Közel-Kelet atomfegyver-mentességének, másrészt a Gázai övezet megsegítésének határozott elutasítása miatt.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izraeli bombázás. Izraeli harci repülőgépek két csapást mértek tegnapra virradóra a Gázai övezetre, miután onnan két rakétát lőttek ki a zsidó állam területére. Sem a rakétatámadásoknak, sem a légicsapásoknak nem voltak áldozatai. Az izraeli hadsereg egyik szóvivője szerint a harci gépek egy alagutat támadtak, amelyen „terroristák szivárogtak be” Izrael területére. (MTI)


Elhagyta Ciprus parti vizeit és kifutott a nyílt tengerre a Gázai övezetbe segélyrakományt szállító önkéntes flottilla tegnap kora hajnalban, ám az ellentmondásos információk miatt nem tudni, hogy megkísérlik-e áttörni a zsidó állam által fenntartott haditengerészeti blokádot. Indulásuk már így is több napot késett.
A magát a Szabadság flottillájának nevező hajókonvoj élén – fedélzetén hatszáz emberrel – egy török hajó halad. A tízezer tonnás segélyszállítmányban egyebek mellett száz előregyártott ház, ötszáz elektromos kerekes szék és orvosi felszerelések találhatók. Két hajón meghibásodást észleltek, ezeket többen – izraeli – szabotázsnak tudják be.
Izrael előre figyelmeztetett, hogy minden áron, akár erő alkalmazásával is, de megakadályozza a hajók kikötését a gázai partoknál. Ha a flottilla nem szakítja meg útját, és nem fordul vissza, lefoglalja a hajókat, az aktivistákat Asdod kikötőjébe szállítja, majd kihallgatásuk után kitoloncolja őket.
Catherine Ashton, az Európai Unió külügyminisztere önmérsékletre és konstruktív megoldás keresésére szólította fel a feleket. Egyúttal elfogadhatatlannak és politikai szempontból kontraproduktívnak minősítette a Gázai övezet Izrael általi blokádját, amely három éve áll fenn. Az ENSZ álláspontja szerint az izraeli blokád a gázai lakosság (másfél millió palesztin) kollektív büntetésével ér fel, és ezért a nemzetközi jog értelmében megengedhetetlen.
Közben az EU és Irán egyaránt üdvözölte szombaton az atomsorompó-szerződést (NPT) aláíró államok New York-i utókonferenciáján elfogadott zárónyilatkozatot, amely egyebek mellett a Közel-Kelet atomfegyver-mentesítését szorgalmazza. Ali Asgar Szoltaníje, Irán Nemzetközi Atomenergia- ügynökséghez (NAÜ) delegált nagykövete külön üdvözölte ez utóbbi akcióterv Izraelre vonatkozó kitételeit. Izrael viszont elítélte a szerinte képmutató dokumentumot, s az amerikai elnök is egyet nem értését fejezte ki. „Az EU haladéktalanul hozzálát annak előkészítéséhez, hogy hozzájárulhasson a Közel-Keletre vonatkozó határozat megvalósítási folyamatához” – nyilatkozta Catherine Ashton.
Barack Obama amerikai elnök „erőteljes” egyet nem értését fejezte ki azzal, hogy a konferencia Izraelt állította pellengérre. Reagálásában az elnök újra hangsúlyozta, „az atomfegyverek közel-keleti elterjedése ügyében a legfőbb fenyegetést az jelenti, hogy Irán nem hajlandó eleget tenni az NPT-ből rá háruló kötelezettségeknek”.
Izrael szombaton elítélte a New York-i NPT-utókonferencia zárónyilatkozatának „képmutatását”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.