A varjúnak a fiókája a legfontosabb
A dolmányos varjú támadásai valójában a védekezést szolgálják, a madarak meg akarják védeni a fiókáikat, ugyanis azok hatalmas értéket képviselnek, ugyanis rengeteg energiát fektetnek a felnevelésükbe a madarak. Ha egy üres vagy tojásokkal teli fészket bolygat meg az ember akkor a madarak továbbállnak, ha viszont már kikeltek a fiókák, azt nem hagyják el a madarak és igyekeznek megvédeni az utódaikat – mutatott rá a szakember.
A dolmányos varjak esetében május második hetétől június elejéig tart klasszikusan a fiókák kirepülési időszaka. A fióka, amikor elhagyja a fészket, akkor még gyenge, nem tud igazán repülni, de már a fákon mászkál, a szülei pedig folyamatosan etetik, hogy megerősödjön. Akár 8-10 nap is eltelhet így, míg a fiókák elkezdenek ténylegesen repülni. Ez alatt az időszak alatt történhetnek balesetek, például egy fióka leesik a fáról. Ilyenkor a dolmányos varjak kijelölnek egy „védőzónát” amin belül megtámadnak bármit, ami belép oda – ismertette Orbán Zoltán. Majd hangsúlyozta:
ez a legtöbb esetben „kamutámadás”, a célja az elriasztás, hogy ne essen baja a fiókának.
Mindez nem az ember ellen irányul, csak a fióka védelmét szolgálja – tette hozzá.
Az egyre gyakoribb problémákat a településeken folyamatosan kialakuló helyhiány okozza, mivel a dolmányos varjak is először az optimális, tágas parkokat választják fészkelőhelyként, de ahogy fogynak a jó helyek, az egyre jobban növekvő állomány kénytelen már egyre közelebb fészkelni az emberekhez – közölte a szakértő.
Így lehet védekezni
A dolmányos varjak fegyvere a megijesztés. A varjú okos, és tudja, hogy sokkal kisebb az embernél, és azt is tudja, hogy ha akarnánk, akkor bármikor árthatnánk neki. Ezért csap le hirtelen és váratlanul, a maximális hatékonyságra törekedve – mondta Orbán Zoltán. Majd kiemelte:
a megoldás az, hogy bele kell állni a dologba, el kell hessegetni, szembe kell fordulni a támadással, és pont úgy kell tenni, ahogyan a madár – mintha oda akarnánk csapni.
Ha az ember a madár ijesztésére megáll, rákiált és hadonászik, akkor a madár elérte a célját, mert a „betolakodó” nem arra megy tovább, amerre a madár fiókái vannak. Ha a madár ijesztésére elkezdünk menekülni ugyanabba az irányba, amerre korábban haladtunk – amiért eredetileg történt az ijesztés –, akkor csak rontunk a helyzeten – tette hozzá.