Kivételezünk a multicégekkel

Míg 2006 és 2008 között a külföldi vállalkozások összesen 185 milliárd forint adókedvezményhez jutottak, addig ez idő alatt a hazai cégeknek csupán 97 milliárd forinttal enyhítették a közterheit. Róna Péter szerint a szembeötlő aránytalanság szinte ledolgozhatatlan versenyhátrányba hozza a honi társaságokat. A közgazdász úgy látja, az állam a lakossággal fizetteti meg a multik boldogulásának árát.

Jakubász Tamás
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igencsak megbecsüli a magyar állam az idehaza tevékenykedő külföldi vállalkozásokat – kétszer annyira, mint a honi cégeket. Erről tanúskodik az elmúlt időszak adókedvezményeiről készült adóhatósági kimutatás. A lapunk kérésére összeállított adatsorból kiderül, hogy 2006 és 2008 között a külföldiek többségi tulajdonában álló hazai cégek lényegesen nagyobb adókedvezményt kaptak, mint a döntően magyar kézben lévő vállalkozások. A szóban forgó időszakban hozzávetőleg 23 ezer olyan társaság működött Magyarországon, amelyek több mint fele- részben külföldiek tulajdonában álltak. Ezeket a vállalkozásokat 2006-ban 79 milliárd, 2007-ben 58 milliárd, míg 2008-ban 48 milliárd forint adókedvezmény illette meg. Vagyis a 23 ezer itthon tevékenykedő, jórészt külföldi tulajdonban álló cégnél három év alatt összesen 185 milliárd forintot hagyott az állam. Az adóhivatal magyarázatként közölte: ezek a kedvezmények főként az elmaradott térségekben korábban megkezdett beruházásokért jártak. A közteherenyhítést tíz év alatt érvényesíthetik a társaságok, s e tételt legkésőbb a 2011-ről szóló adóbevallásukban szerepeltethetik. Ezeket a kedvezményeket egyébként legtöbbször a kormány engedélyezte.
Amilyen bőkezűen bánt a kabinet a külföldi vállalkozásokkal, olyan szűkre szabta a magyar tulajdonú cégek dotálását. A statisztikák szerint 2006 és 2008 között nagyjából háromszázezer honi kézben lévő társaság végzett tényleges tevékenységet. Nekik 2006-ban összesen 34 milliárd, 2007-ben 42 milliárd, míg 2008-ban 21 milliárd forint adókedvezmény járt. Vagyis a háromszázezer magyar vállalkozás három év alatt együttesen 97 milliárd forint enyhítést kapott, szemben a 23 ezer külföldi hátterű céggel, amelyeknek 185 milliárd jutott.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kérdésünkre további adatokkal szemléltette a magyar adórendszer jelenlegi, erősen a multinacionális vállalatoknak kedvező helyzetét. Szatmáry Kristóf közölte, hogy amíg a külföldi társaságoknak – a kedvezmények miatt – az adó nagyjából ötven százalékát nem kell befizetniük a közkasszába, addig a magyar cégek mindössze tízszázalékos enyhítést kapnak. Ráadásul éppen azt a vállalkozói réteget – a magyar kis- és közepes vállalkozásokat – sújtja a szembeötlő aránytalanság, amely a munkavállalók döntő többségének munkát ad. – Pillanatnyilag hárommillió ember dolgozik a versenyszférában, közülük mindössze félmillióan állnak a multik alkalmazásában – magyarázta a kamarai elnök. Szerinte alapvetően meg kellene változtatni az adórendszert, s kizárólag azokat a cégeket kellene támogatni, amelyek előbbre mozdítják a nemzetgazdaságot.
Hasonlóan vélekedik Róna Péter is. A közgazdász régóta tanulmányozza a multiknak juttatott magyar adókedvezmények összegét és hatásait, s úgy látja, a külföldieknek adott hatalmas közteherenyhítés jelentősen torzítja, majdhogynem megszünteti itthon a piaci versenyt. A multinacionális társaságok – mivel az enyhítések miatt jóval kevesebb adót kell befizetniük – óriási versenyelőnybe kerültek a hazai cégekkel szemben. Ezt az előnyt egyebek mellett arra használják fel, hogy a legjobb szakembereket magukhoz csábítsák. – A külföldiek azért tudnak többet fizetni az alkalmazottaiknak, mert az adókedvezmények révén kisebb mértékben kell hozzájárulniuk a közterhek viseléséhez – mutatott rá Róna Péter. Vagyis végső soron a magyar állam idézi elő azt, hogy a hazai cégektől a multikhoz vándoroljanak a legjobb szakemberek. Minőségi munkaerő híján viszont a magyar vállalkozások képtelenek mostani helyzetükön javítani, fejlődni és nemzetközi kapcsolatokat építeni.
A közgazdász szerint két lépést kellene azonnal megtenni. Egyfelől meg kellene szüntetni a multik hazai versenyelőnyét, és egyenlő esélyeket szükséges teremteni. Méghozzá úgy, hogy kizárólag azok a vállalkozások kapjanak állami támogatást, adókedvezményt, amelyek ténylegesen hozzájárulnak a gazdaság fellendítéséhez, a munkahelyteremtéshez, függetlenül attól, hogy magyar vagy külföldi tulajdonban állnak. Másfelől meg kell törni a multicégek között kialakult kartelleket, összebeszéléseket. Róna azt szorgalmazza, hogy a magyar piacgazdaság legyen valódi piacgazdaság, olyan, amelyben az egyenlő esélyekkel induló szereplők kizárólag tevékenységük eredménye alapján kapnak állami támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.