Már indiai tojást is árulnak idehaza

Komoly árutöbblet van Európa tojáspiacán, ám a kereskedők nem csökkentették az árakat. A termelők ugyanakkor rosszul jártak, a túlkínálat ugyanis, amelyet még indiai import is növel, 45 százalékkal nyomta le az átvételi árakat. A termelők egyszerűen elszámolták magukat, hiszen átmeneti tojáshiányra számítottak, ám az nem következett be.

Bodacz Péter
2010. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókora haszonra tehetnek szert a tojásforgalmazók, miközben a termelők ráfizetnek, hiszen a tojás termelői ára az utóbbi hónapokban 45 százalékkal mérséklődött, míg a fogyasztói ár változatlanul maradt. A boltokban nem érzékelhető helyzethez – mint arról Földi Péter, a Baromfi Terméktanács Tojásszövetségének elnöke lapunk megkeresésére beszámolt – az vezetett, hogy az európai, így a hazai termelők is a német technológiai váltás miatt – új előírásokat rendeltek el a tyúkok tartási körülményeiről – valószínűsített, ám be nem következett termeléscsökkenésre készültek, így most komoly árutöbblet van a kontinens tojáspiacán. A tojás termelői ára jelenleg 12 forint 50 fillér körül mozog, míg a tényleges bekerülési költség 16 forint felett van.
A boltokban ugyanakkor továbbra is körülbelül 30 forint a tálcás tojás darabonkénti ára. – A magyar tojáspiac uniós csatlakozásunkig teljesen önfenntartó volt, sőt exportra is tudtunk termelni. Az uniós előírások és a piacliberalizáció miatt azonban jelenleg 25 százalékos az importtojás aránya hazánkban. A hazai kapacitás szempontjából is jó lehetőségnek tűnt tehát, hogy a németek előre hozták a jelenlegi ketreces termelésről való, némi termeléskieséssel járó átállást, amit egyébként 2012-ig minden tagállamnak meg kell tennie. A németek azonban gyorsabbak voltak, ezért alakult ki jelentős többlet az európai piacon. A helyzetet tovább rontja, hogy megjelent az indiai import is – fogalmazott Földi Péter, hozzátéve: a hazai piac védelmében megkezdték annak a minőségbiztosítási rendszernek a kidolgozását, amely adminisztratív eszközökkel nehezítené meg a külföldi tojás hazai polcokra jutását. A piacvédelem ezen módja – húzta alá – uniószerte bevett gyakorlat. A tojásszövetség elnöke ennek kapcsán üdvözölte a kormány másodlagos élelmiszer-vizsgálattal kapcsolatos törekvéseit is.
Míg a tojás nem lesz olcsóbb, ezen a héten megkezdődhet a baromfihús árának drasztikus emelkedése. Mint azt Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke az Agrármonitor.hu-nak nyilatkozva közölte, az iparágnak sikerült elfogadtatnia a kereskedőkkel áremelési elképzeléseiket, így termékenként eltérő mértékű, három– nyolc százalékos áremelés várható, míg az exportban a hazai baromfiipari vállalkozások mintegy tíz százalékkal növelik az árakat. Az áremelkedés hátterében a nyugat-európai keresletnövekedés áll, ami elapasztotta az itthoni feldolgozóipari készleteket is. A piaci folyamatokra ezenkívül hatással van Oroszország azon törekvése, amely szerint néhány éven belül önellátóvá kívánnak válni a csirkenevelésben, ezért fokozza európai szaporítóanyag-megrendeléseit. Bárány László közlése szerint idehaza a csirkemellfilé kilogrammonkénti nettó nagykereskedelmi átadási ára száz forinttal emelkedhet, míg a csirkecomb kilója 20-30 forinttal lehet drágább. A feldolgozók az áremeléseket eredetileg április– májusra tervezték, ám a kereskedők csak most ismerték el törekvéseiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.