Jókora haszonra tehetnek szert a tojásforgalmazók, miközben a termelők ráfizetnek, hiszen a tojás termelői ára az utóbbi hónapokban 45 százalékkal mérséklődött, míg a fogyasztói ár változatlanul maradt. A boltokban nem érzékelhető helyzethez – mint arról Földi Péter, a Baromfi Terméktanács Tojásszövetségének elnöke lapunk megkeresésére beszámolt – az vezetett, hogy az európai, így a hazai termelők is a német technológiai váltás miatt – új előírásokat rendeltek el a tyúkok tartási körülményeiről – valószínűsített, ám be nem következett termeléscsökkenésre készültek, így most komoly árutöbblet van a kontinens tojáspiacán. A tojás termelői ára jelenleg 12 forint 50 fillér körül mozog, míg a tényleges bekerülési költség 16 forint felett van.
A boltokban ugyanakkor továbbra is körülbelül 30 forint a tálcás tojás darabonkénti ára. – A magyar tojáspiac uniós csatlakozásunkig teljesen önfenntartó volt, sőt exportra is tudtunk termelni. Az uniós előírások és a piacliberalizáció miatt azonban jelenleg 25 százalékos az importtojás aránya hazánkban. A hazai kapacitás szempontjából is jó lehetőségnek tűnt tehát, hogy a németek előre hozták a jelenlegi ketreces termelésről való, némi termeléskieséssel járó átállást, amit egyébként 2012-ig minden tagállamnak meg kell tennie. A németek azonban gyorsabbak voltak, ezért alakult ki jelentős többlet az európai piacon. A helyzetet tovább rontja, hogy megjelent az indiai import is – fogalmazott Földi Péter, hozzátéve: a hazai piac védelmében megkezdték annak a minőségbiztosítási rendszernek a kidolgozását, amely adminisztratív eszközökkel nehezítené meg a külföldi tojás hazai polcokra jutását. A piacvédelem ezen módja – húzta alá – uniószerte bevett gyakorlat. A tojásszövetség elnöke ennek kapcsán üdvözölte a kormány másodlagos élelmiszer-vizsgálattal kapcsolatos törekvéseit is.
Míg a tojás nem lesz olcsóbb, ezen a héten megkezdődhet a baromfihús árának drasztikus emelkedése. Mint azt Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke az Agrármonitor.hu-nak nyilatkozva közölte, az iparágnak sikerült elfogadtatnia a kereskedőkkel áremelési elképzeléseiket, így termékenként eltérő mértékű, három– nyolc százalékos áremelés várható, míg az exportban a hazai baromfiipari vállalkozások mintegy tíz százalékkal növelik az árakat. Az áremelkedés hátterében a nyugat-európai keresletnövekedés áll, ami elapasztotta az itthoni feldolgozóipari készleteket is. A piaci folyamatokra ezenkívül hatással van Oroszország azon törekvése, amely szerint néhány éven belül önellátóvá kívánnak válni a csirkenevelésben, ezért fokozza európai szaporítóanyag-megrendeléseit. Bárány László közlése szerint idehaza a csirkemellfilé kilogrammonkénti nettó nagykereskedelmi átadási ára száz forinttal emelkedhet, míg a csirkecomb kilója 20-30 forinttal lehet drágább. A feldolgozók az áremeléseket eredetileg április– májusra tervezték, ám a kereskedők csak most ismerték el törekvéseiket.

Megtalálták a Baranyában eltűnt kisfiút, egy egész ország fogott össze