Mérséklődött az infláció üteme májusban, ám még mindig az EU éllovasai vagyunk az áremelkedésben – mutatják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett adatai. Ezek szerint a fogyasztói árak 0,9 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az idei első öt hónapban átlagosan 5,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint tavaly ilyenkor.
A májusi infláció három tétel miatt maradt magas: egy hónap leforgása alatt az idényáras élelmiszerek 7,6 százalékkal, a vezetékes gáz 10,8 százalékkal, az üzemanyagok pedig 2,1 százalékkal drágultak.
Az éves infláció különlegessége viszont, hogy az élelmiszerárak a múlt év májusához képest 1,3 százalékkal mérséklődtek, amire 1999 májusa óta nem volt példa. A főcsoporton belül egy év alatt 12,6 százalékkal csökkent az idényáras élelmiszerek ára, 10,1 százalékkal a liszt, 8,9 százalékkal a cukor, míg hét százalékkal a sertéshús ára.
Egy év alatt az átlagosnál nagyobb mértékben nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagoknál 27, a gyógyszereknél 5,8 százalékos drágulást regisztrált a KSH.
A jövedéki adók emelése miatt átlag felett, 11,1 százalékkal emelkedett a szeszes italok és a dohányáruk ára. Az elektromos energia 12,3 százalékkal, a vezetékes gáz 10,9 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt, a távfűtésért viszont 16,3 százalékkal kevesebbet kell fizetni.
A szolgáltatások is jelentős mértékben drágultak: a távolsági utazás ára 14,2, a szemétszállításé 11,2, a helyi közlekedésé pedig 9,9 százalékkal emelkedett.
Elemzők erre a hónapra 5 százalék körüli inflációt várnak, s azt jósolják, hogy júliustól a drágulás üteme 4 százalékra mérséklődik.
A távirati irodának nyilatkozó Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója és Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője úgy látják: decemberben az éves infláció négy százalék lesz, ám az euró/forint árfolyama és a nemzetközi energiaárak még módosíthatják az adatokat. Azonos véleményt fogalmaztak meg az elemzők a jegybanki alapkamatot illetően is. Szerintük az infláció miatt a Magyar Nemzeti Bank tovább csökkenthetné a kamatot, ám a nemzetközi kockázatok és a bizonytalan befektetői hangulat miatt júniusban valószínűleg nem változik a jelenlegi 5,25 százalékos kamatszint. Az év végéig további 0,25 százalékos kamatcsökkentés következhet be.

Beavatkozási kísérletről beszél a kormány a Voks 2025 kapcsán