Megrendelésre bármit, vagy az ellenkezőjét is

Sok az olyan értékbecslő a piacon, aki a megrendelők kérésére szinte bármit vagy annak az ellenkezőjét is képes igazolni, ha szükség van rá. A kóklerek kiszűrése érdekében szakmai kamara felállítását sürgeti az egyik hazai érdekvédelmi szervezet.

Hajdú Péter
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig több mint ötvenhektáros, nyugati határszéli mezőgazdasági terület 12,5 millió euró értékben eladó. Ez a hirdetésből idézett mondat nem egy nyugat-európai ingatlanmagazinban jelent meg, hanem egy magyarországi értékbecslő munkáját „dicséri”. A hazai ingatlanos szakmában nem ritka az irreális becslés. Többek között emiatt szánta rá magát a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezete (MIÉSZ) arra, hogy felhívással forduljon a közvéleményhez. Közleményükben arra hívják fel a figyelmet, hogy szükség lenne egy olyan állami intézményre vagy szakmai kamarára, amelyik nyilvántartja az országban működő ingatlanosokat. A szakmáért való aggódásról tanúskodik egyébként a szervezet honlapjának nyitóoldalán olvasható felhívás is: „az ingatlanszakmát nemcsak a feketézők, bűnözők járatják le, hanem a felelőtlen és gátlástalan hirdetési portálok is”.
– A hirdetésből idézett, hektáronkénti több mint 200 ezer eurós összeg köszönő viszonyban sincs a magyarországi árakkal. Az ilyen értékbecslés óriási szakmai hiba – fejtette ki lapunknak Leitner József, a MIÉSZ szakértője. Sajnos tele van a piac megbízhatatlan vállalkozókkal, akik különböző okokból – főként a megrendelő kívánságára – gond nélkül készítenek olyan értékbecslést, amelynek semmi köze a valósághoz. Az ilyen „szakemberek” elvégeztek ugyan valamiféle tanfolyamot, de igen gyenge tudással rendelkeznek. Más a helyzet azokkal az értékbecslőkkel, akik például a bankoknak, pénzügyi szervezeteknek dolgoznak: ők nem engedhetik meg maguknak az ilyen pontatlanságot.
Persze a profik becslésében is lehetnek akár 10-15 százalékos eltérések, de ennek mindig megvan a magyarázata. Egy autópálya közelsége például értéknövelő tényező lehet egy logisztikai bázis esetén, míg árcsökkenést eredményez, ha ugyanezt az ingatlant lakóház építéséhez szeretnék megvásárolni. Leitner József szerint arra lenne szükség, hogy csak olyan ingatlanszakemberek dolgozhassanak a piacon, akik valamelyik szakmai szervezethez tartoznak, ahol elismerik, igazolják tevékenységüket, ha tényleges garanciát nem is tudnak vállalni munkájuk után. De egyelőre nincs olyan egységesített nyilvántartás, ami jó tájékozódási pontot kínálna az érdeklődőknek.
– Olyan nyilvántartásra lenne szükség, ahol az érdeklődő nem csupán megnézheti, hogy az adott vállalkozó melyik szakmai szervezetnek a tagja, de azt is, hogy a kiválasztott szakember milyen jogosítványokkal rendelkezik. Lényeges, hogy mindenki csak arra vállalkozzon, amihez ért – hangsúlyozta a MIÉSZ szakértője. Kérdésünkre, hogy a közleményben megfogalmazottak a többi érdekvédelmi szervezettel egyeztetett álláspontot jelentenek-e, Leitner József elmondta, a szakmai szervezetek véleménye azonos a kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.