Mi a magyar?

Mikszáth Kálmán
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor ezelőtt harminc évvel szegény édesanyám megengedte, hogy olvassam el a Török világ Magyarországon című regényt, már a tizedik sornál letettem elmosolyodva, mint az olyan ember, aki hamar észreveszi, hogy rászedték.
– Ugyan, eredj, mama! Hiszen ilyet magam is tudok írni.
– Hát csak írj ilyet, édes fiam!
Olyan egyszerű, mesterkéletlen volt a nyelv, annyira természetes az észjárás, mintha a magamé lett volna. Hát hogyne tudnék én olyat írni!
S azóta egyre próbálgattam. Harminc év óta ezt csinálom szakadatlan, mint az ősmesékben, mikor az anyai szó igézete megfog valakit, s ott hagyja egy lehetetlen munkánál: „Hát csak írj ilyet!”
S most harminc év múlva, ha újra elém vetődik az a tíz-húsz sor, csüggedten sóhajtok fel:
– Jaj, így én sohasem fogok tudni írni!
És bár annyi idő kellett, míg erre rájöttem, most a harmincadik esztendőben megint egy ilyen könnyelmű mondásba kevertem magamat.
Éppen erről a felolvasásról tárgyaltunk, s én könnyedén odavetettem:
– Szívesen írok Jókairól, hiszen úgy ösmerem, mint a tenyeremet.
Ha akkor valami jó szellem a fülembe súgja: „De hát tudnál-e te a saját tenyeredről egy felolvasást tartani?”, bizonyosan kétszer is meggondoltam volna, de így egyszerűen nekivágva, leírtam Jókai életéből néhány epizódot, elmondtam némely ötletét, belekevertem a megfigyeléseimet, s felolvastam otthon a családom előtt, mint mikor az új ruhát felpróbálják, hogy jó lesz-e.
Hát egyszer csak közbeszól a tízesztendős fiam, letévén a Jókai egyik meséskönyvét, amelyben lapozgatott.
– Ezeket már én mind hallottam.
– Kitől, te buksi?
– Zsuzsi szakácsné beszélte.
– Honnan tud maga annyit Jókairól?
A Zsuzsi vállat vont.
– Hát csak tud az ember egyet-mást, felelte. Jaj, lelkem uram, úgy nézzen meg engem, hogy ezelőtt egy bankárnál voltam házvezetőnő, s annak a leánya, mintha barátnője volnék, mindent elmondott, mindenre megtanított.
– És a kisasszony kitől tudta?
– A kisasszonynak volt egy huszárkapitány udvarlója, aki bolondulásig szerette Jókai urat.
– Hát a huszárkapitány hol szedte fel az én dolgaimat?
– Hja, annak meg az édesanyja egy hercegasszonynak volt a felolvasónője, s ott mindig a Jókai könyveit olvasták.
No, most aztán, ha még firtatni akarom, szaladhattam volna a hercegasszony után, de hiába. A Jókai híre nem kezdődik és nem végződik sehol. A Jókai-kultusz befutja az országot, terjeng, elterpeszkedik, mint a szederinda. Mindenki ösmeri, mint a saját tenyerét. Mintha bengáli fény világítaná meg az alakját, és abban őt mindenki látja, senki jól nem látja. […]
Elmondjam, miképpen ír? Én istenem, hát van-e valaki, aki ne tudná! Talán az esztétika faparipájára ülve fejtegessem, hogyan kell az ihlet szilaj csikóját lovagolni? Vagy pedig nagy képpel tanácsokat eresszek szélnek, hogyan kellett volna dolgoznia? Nevetséges! Mondta-e már valaki az erdőnek: „Csitt, erdő, ne úgy zúgj, ahogy zúgsz, hanem így!” Volt-e már olyan ostoba léhűtő, aki rákiáltott a patakra: „Megállj; ne kanyarogj olyan szeszélyesen s ne csacsogj ezen a hangon!”
Erdeink zúgása, folyamaink hömpölygése hallik Jókai nyelvében. Virágok a mezőt éppen úgy tarkítják, mint az ő költészetét színes gondolatok.
Mintha nem is ember írta volna e könyveket, hanem úgy nőnének a földből maguktól, mint a vadszegfű vagy a marmancs. Mintha, amit az emberek összeálmodtak, millió ember millió éjszakán, az anyaföld azt mind beszíná, s aztán csak elkezdenének ezekből az álmokból csodálatos, édes történetek fakadni, és minden ember ráösmerne a magáéra: „Ej nini, hiszen ez már járt valamikor a fejemben!”
(Mikszáth Kálmán: Jókai Mórok, 1894)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.