Nem szállítják ingyen az önkénteseket

A Magyarországon működő karitatív szervezetek mindegyike kiemelt feladatként kezeli az árvíz miatt nehéz helyzetbe került emberek megsegítését. Aki adományokat ajánlana fel, annak több lehetősége is van ezt megtenni; a legnagyobb közlekedési cégek viszont nem hajlandók ingyen szállítani az önkénteseket.

Bodacz Balázs
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország minden pontjáról érkeznek önkéntes segítők az árvíz sújtotta térségekbe; ők elsősorban a védművek megerősítésében működnek közre. A nem ritkán többórás utat vállaló segítők maguk is szívesen vennék a segítséget: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kétszáz hallgatója pénteken indult volna Budapestről, de a MÁV nem volt hajlandó ingyenes utazást biztosítani számukra. A cég hosszas alkudozás után végül 90 százalékos kedvezményt ajánlott fel. Szabó Anett, a MÁV Start szóvivője elmondta: a 90 százalékos üzletpolitikai kedvezmény a legnagyobb, amit a MÁV saját hatáskörben adhat. – Az ingyenes szállításra csak a kormány rendelkezése alapján nyílna mód – emelte ki Szabó Anett.
A BKV sem túl bőkezű: Székelyné Pásztor Erzsébet, a cég kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, ingyenbusz nincs. Az önkéntesek legfeljebb abban reménykedhetnek, hogy kedvezményes bérleti díjért kapnak buszt a BKV-tól. (Emlékezetes: az MSZP-s Nyakó István és felesége gond nélkül kapott ingyenbuszokat a BKV-tól, amikor táboroztatást szerveztek.) A szóvivő ugyanakkor hozzátette: a BKV saját önkéntesei vasárnap hajnalban két busszal indultak el Északkelet-Magyarországra. A járművekért viszont még így is kellett fizetni, a közlekedési igazgatóság vezetői saját zsebből állták a költségeket.
A Magyar Rektori Konferencia egyébként felkérte az egyetemeket és főiskolákat, hogy azon hallgatók számára, akik az árvízi védekezésben részt vesznek, tegyék lehetővé, hogy vizsgáikat később tehessék le.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a [email protected] e-mail címen várja azok jelentkezését, akik élelmiszerrel, bármilyen tárgyi adománnyal, illetve önkéntes munkával tudnak hozzájárulni a védekezéshez, a bajbajutottak megsegítéséhez. A Borsod megyei Ónodnak aggregátorra, reflektorra és olyan keskeny, IFA-szerű járműre lenne szüksége, amelylyel a már elöntött kis utcákba is be tudnak jutni. A felsőzsolcaiak takarókra van szükségük – mondta a település önkormányzatának szóvivője. A Miskolc melletti település lakóinak megsegítésével kapcsolatos információk a 06-80/ 460-046-os ingyen hívható számon érhetők el. Szendrőládon, Boldván és Edelényben ágyakra, matracokra van szükség, mert a kitelepítettek nem tudnak hová lefeküdni.
Pénzbeli segítségnyújtásra a Vöröskereszt által üzemeltetett 1749-es segélyvonalon keresztül van lehetőség. Ez a szám az ország összes hálózatából elérhető, egy hívással, vagy az „ARVIZ”, illetve „ÁRVÍZ” sms elküldésével 200 forintos támogatás nyújtható. A Katolikus Karitász (www.caritas.org.hu), a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (www.segelyszervezet.hu), a Baptista Szeretetszolgálat (www. baptistasegely.hu) és a Máltai Szeretetszolgálat (www.maltai.hu) is fogad adományokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.