Obama-stratégia: szembesülés

Erőteljes eltávolodás az előző amerikai elnök, George W. Bush nevével fémjelzett, a katonai erő egyoldalú alkalmazását előtérbe helyező megközelítéstől – megfigyelők így jellemzik Barack Obama új nemzetbiztonsági stratégiáját. Szemben a korábbi világmegváltó ideológiával, az új dokumentum szerint Amerika sikeréhez először valós képet kell alkotnia a világról, és az alapján döntéseket hozni.

Zord Gábor László
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ezredik halott Afganisztánban. Út mentén elhelyezett pokolgép megölt tegnap egy amerikai katonát Afganisztánban, és ezzel az ottani háborúnak ő lett az ezredik amerikai katonaáldozata. A hírügynökségi statisztika a Pentagon jelentései alapján készül, és a számon tartott áldozatok között vannak olyanok is, akik Pakisztánban vagy Üzbegisztánban haltak meg, de mindenképpen a 2001 óta megszállt országban zajló háború következtében.


Barack Obama amerikai elnök csütörtökön ismertetett új nemzetbiztonsági doktrínájában elődeinél nagyobb hangsúlyt helyez a globális együttműködésre és a szélesebb körű biztonsági partnerségekre, különös tekintettel Ázsia felemelkedő globális hatalmaira, Kínára és Indára. Az alapdokumentum leszögezi: az amerikai nemzetbiztonsági stratégiában a fegyveres megoldás az utolsó eszköz. Immár nincs szó megelőző háborúról és egyoldalú lépésekről, amelyek a 2001. szepember 11-i terrortámadásokat követően az amerikai kül- és biztonságpolitika elfogadott eszközévé váltak, és Irakban 2003-tól kezdve meg is valósultak, óriási ember- és anyagi áldozatokkal. Az is igaz ugyanakkor, hogy hangsúlyosan nem veti el ezeket, amit alátámaszt, hogy az Egyesült Államok Obama hatalomra kerülése óta nem hagyott fel azzal a gyakorlattal, hogy a legkülönbözőbb országokban – mindenek előtt Pakisztánban – célzott likvidálásokat hajt végre az általa fenyegetésként értékelt fegyveres csoportok, terroristák ellen. Nem meglepő, hogy a stratégiában számos alkalommal említik meg az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot, mint az Egyesült Államok legfőbb ellenségét, hangsúlyozva a szervezet felszámolásának szükségességét. A szóhasználat tompításának jele, hogy a Bushék által feltalált Globális Terrorellenes Háború (GWOT) kifejezést Obamáék nem írták le most.
Hagyományos ellenségként továbbra is Iránt és Észak-Koreát veszi lajtromba a dokumentum, nukleáris programjuk miatt.
A dokumentum a biztonságot széles alapokon értelmezi, és több tényezőt első ízben jelöl meg a minden elnök által elkészített stratégiák között. Az egyik a hazai terroristák által képviselt fenyegetés, amely az utóbbi időben komoly figyelmet kapott az Egyesült Államokban, különös tekintettel a New York-i Times Square-en történt merényletkísérletre és egy mozlim katona által elkövetett mészárlásra. A másik, hogy kijelenti: „a gazdaság megújítása az amerikai hatalom forrása”. Ugyancsak az Egyesült Államok nemzetbiztonságát fenyegető elemek között említi a dokumentum a számítógépes (kiber) támadásokat, illetve a klímaváltozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.