Shuszter shop

Minya Károly
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megboldogult nagyapáim, ha élnének, át kellene hogy festessék a cégtáblájukat. A cipész felirat helyébe, haladva a korral, a trenddel, a következő kerülhetne fel a portálra: shuszter shop. Van „bukéja” annak, hogy a német eredetű suszter jövevényszót egy kis angollal megfűszerezzük, legalábbis az írását tekintve. Egyébként ez korántsem egyedi, időnként magyar szavakat angolosítanak a névadók a közismert üzletlánc mintájára: Mc Kiwan’s (megkívánsz), Mc Cayal’s (megkajálsz).
Az alábbiakban nem az idegen eredetű üzletneveken kívánok siránkozni, s nem is azt a törvényt idézni, amely szerint 2003-tól az üzletnevek köznévi tagját magyarul is ki kell(ene) írni (például pub – söröző), hanem a másik irányból kívánom megközelíteni napjaink üzletnévadását.
Előtte azonban egy dolgot feltétlen meg kell jegyezni. Ugye mindenki belátja, hogy egy kistelepülésen fölösleges, azzal a felkiáltással, hogy értse a külföldi is, angol nevet adni egy lakó- és lajtos kocsi keverékéből eszkábált, hurkát, miegyebet árusító bodegának?
Nézzük tehát az érem másik oldalát, az alábbiakban találó, figyelemfelkeltő, ötletes magyar neveket kívánok felsorakoztatni amolyan üzletnévdivat-bemutató gyanánt. Az én cégérem címmel cégnév- és feliratversenyt hirdet immár több éve az EU-33 Vállalkozás- és Közösségfejlesztő Egyesület, valamint az Anyanyelvápolók Szövetsége. Íme, válogatás az elmúlt öt esztendő nyertes nevei közül, amelyek mind tulajdonnévi neologizmusnak tekintendők, annak ellenére, hogy valamilyen köznévből jöttek létre. Boy-Go (futárszolgálat), Ebéd Elek (önkiszolgáló étterem), Ampervadász (villanyszerelés), Voltos Bolt (villanyszerelés), Fogtogon (fogászat), Párváró (társkeresés), Kábelbarát 98 (villanyszerelés), Megvarr-lyuk (ruhajavító), BrinGáspár (kerékpár-kereskedés), Lak-Hatás (lakberendezés), FantÁzsia (ázsiai népművészeti bolt), Hajdejó (fodrászat), Íz-lelő (csokoládé- és borszaküzlet), Olvas-Lak (könykuckó), Gyöngy-Ház (ékszerbolt), Karavándor Kft. (lakókocsi-kölcsönzés), Lesz Vigasz (kisvendéglő), Netmester – a holnaptervező (tartalomszolgáltató), Panyolai Szilvórium (szeszfőzde), Zamatház (élelmiszer-feldolgozó és -kereskedés), Zár-Ba-Zár (lakat-, zár-, vasszaküzlet), Bí-Bor (szőlész-kertész gazdabolt), Gondoldó Kft. (adótanácsadó), Háló-terem (internetkávéház), X-elde (lottózó).
Jobb mint otthon – ezt a nevet adta az egyik vendéglő tulajdonosa, amivel nyilván vitatkozna jó néhány háziasszony, aki szintén halad a korral, és pubtölteléknek nevezi szíve választottját, a gyerek pedig otthon tanulja Petőfi versét: Falu végén kurta pub…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.