Egyórás helikopteres keresés, majd egy kis bozótosban bóklászás után megtalálták tegnap Ausztráliában a keresőalakulatok a japán Hajabusza űrszonda hőálló kapszuláját és a hőpajzsot is, amelyről a földet érése előtti pillanatokban vált le – írta az BBC.
Az űreszköz vasárnap csapódott a földbe a Woomera-sivatagban, Adelaide városától mintegy 500 kilométerre, de a mérnökök csak tegnap fogtak hozzá a felkutatásához. Miután meglelték, egy elzárt területre szállították, ahonnan Japánba viszik. Az expedíció jelentőségét az adja, hogy ez az első alkalom, amikor egy aszteroida felszínéről gyűjtött mintákat vizsgálhatnak a tudósok. A japán űrügynökség, a JAXA munkatársai tegnap azt mondták, a kapszula épségben vészelte át az utazást és a földet érést.
A JAXA szerkezete 2003 májusában indult útnak a Földtől 300 millió kilométerre lévő Itokava nevű aszteroida felé – emlékeztetett a távirati iroda. Két év után, 2005-ben landolt az égitesten, ahol mintákat kellett gyűjtenie. Hét évig tartó útján a Hajabusza – amelynek jelentése sólyom – mintegy hatmilliárd kilométert tett meg. Mivel a tudósok elgondolása szerint a szabálytalan formájú, a leghosszabb pontján is csak 500 méteres aszteroida megőrizte eredeti tulajdonságait, bízni lehet abban, hogy a minták ismeretekkel szolgálnak majd a Naprendszer keletkezéséről.

Hivatalos titkosszolgálati vizsgálat indult Magyar Péter ukrán kapcsolatai miatt