Sokasodó perek a pénzintézetek ellen

Rengeteg megaláztatást és csalódást kellett átélniük a bajba jutott hiteleseknek az utóbbi években. Az adósok kiszolgáltatottságát jól szemlélteti, hogy a banki ügyintézők hibái egész családokat tehettek tönkre. Néhány ügyvéd úgy gondolja, ideje kiállni a becsapott ügyfelekért.

Csécsi László
2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több adós érzi úgy, hogy igazságtalanul járt el vele szemben a bankja, az elmúlt hónapokban ezért megszaporodott a pénzintézetek ellen indított perek száma. Czirmes György ügyvéd, az első próbaper indítója szerint a gazdasági válság az ügyfelektől függetlenül következett be, így a káros következményeket nem lehet teljes egészében az adósokra hárítani. Az ügyvéd tegnap a Magyar Televízió reggeli műsorában arról beszélt, úgy véli, a bankok megvezették az ügyfeleiket, amikor devizahitelként kínáltak olyan kölcsönöket, amelyek véleménye szerint nem felelnek meg a külföldi devizában jegyzett kölcsönök kívánalmainak.
Az ügyfelek kiszolgáltatottságára számos példát találni. Arra már a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is felhívta a figyelmet, hogy a szerződések gyakran olyan körmönfont kifejezésekkel vannak teletűzdelve, hogy jogi végzettség nélkül lehetetlen értelmezni azokat. Az ügyfelek félrevezetését és sebezhetőségét jól példázza egyik olvasónk esete. A család köztisztviselői hitelből vásárolt egy telket, amelyre családi házat szerettek volna építeni, mert önkormányzati bérlakásban laktak. A köztisztviselői kölcsönből az építkezés elkezdésére futotta, ám a folytatáshoz a családfő egy másik banktól egymillió forint személyi hitelt vett fel. A második kölcsönre azért volt szükség, mert a családot szorította az idő. A szerződésükben ugyanis az állt, hogy újabb köztisztviselői hitelt kaphatnak, ha egy adott időpontig legalább 58 százalékig elkészülnek a házzal. Az építkezés hevében egy hónapot késtek a törlesztéssel, és mire észbe kaptak, már a BAR-listán találták magukat. Hiába védekeztek azzal, hogy a szabályok szerint csak azok kerülhetnek fel a listára, akik legalább kilencven napig tartoznak a minimálbér összegével, a bank nem javította ki a hibát. Éveket kellett várniuk, mire a pénzintézet elismerte, hogy hibázott.
Persze ennyi idő alatt a család anyagilag teljesen ellehetetlenült. Az újabb köztisztviselői hitelt nem kaphatták meg, mert az egymillió forintos kölcsön miatt rajta voltak a BAR-listán. A bérlakásból pedig ki kellett költözniük, mert az önkormányzat már új bérlőket talált a lakásukra. A család ekkor végső elkeseredésében egy szombathelyi kirendeltséggel bíró osztrák pénzintézethez fordult, amelyik hirdetésében az szerepelt, hogy BAR-listásoknak is adnak hitelt. A bank érdekes módon nemcsak a szülőkkel íratott alá szerződést, hanem a 18 éves, nappali tagozaton tanuló, jövedelemmel nem rendelkező lányukkal is. A bank munkatársai azt állították, hogy a lánynak tanúként kell aláírnia a papírokat, ám amikor a szülők nem bírták törleszteni a kölcsönt, kiderült, hogy valahogyan ő is az adósok sorába került.
Mindeközben a család jogi úton harcolt az igazáért, azért, hogy az őket BAR-listára tevő bank ismerje be a tévedését. Ez végül sikerült is nekik, ám a pénzintézet annak ellenére, hogy elismerte a vétséget, nem volt hajlandó kártérítést fizetni. Az édesanya végső elkeseredésében kiállt a bank központi épülete elé, és szórólapon osztogatta a család tönkretételének történetét, hogy okuljanak belőle az ügyfelek. A bank vezetése végül úgy gondolhatta, hogy túl nagy kárt okoz nekik az asszony negatív propagandája, ezért felhívták az épületbe, és felajánlottak egy kisebb kártérítést. Ezt a család kiszolgáltatott helyzete miatt a szülők elfogadták, holott messze alatta maradt a bank által okozott károknak.
A pénzintézettől kapott összeg persze nem volt elég a problémák megoldásához. A család most attól retteg, hogy hamarosan hajléktalanná válnak. – Apukám lábon kihordott egy szívinfarktust, anyukám évek óta nem tud elhelyezkedni, a húgomnak el kellett kezdenie dolgozni, így nem tudta befejezni az iskolát, és nem tette le az érettségit. A szüleim idegileg tönkrementek, és amennyire csak lehet, megalázottnak, becsapottnak érzik magukat – írja levelében az adósságba az osztrák bank által belerángatott fiatal lány, akit már azelőtt agyonnyomott a hatalmas adósság, mielőtt elkezdhette volna önálló életét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.