Spanyol szenvedély a sikkes fővárosban

Utcabált rendezett a spanyol nyelv napján a Budapesti Cervantes Intézet, és ezzel valóban a spanyol kedélyt hozta el a Vörösmarty utcába. Dél körül már a számomra nagyon rokonszenves latin felfordulás uralkodott az intézet előtti útszakaszon, és az is kiderült, hogy a spanyolok szemében Budapest a „sikkes” európai főváros.

R. Kiss Kornélia
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyol zene, ének, kiabálás és színes szerpentinekbe gabalyodott kisgyerekek fogadták a Vörösmarty utcába tévedőt szombaton: a világ minden táján ezen a napon, a nyári napfordulót megelőző szombaton ünneplik a spanyol nyelv napját. A fesztiválra standokkal érkeztek a spanyol nyelvű országok, közülük az idén első ízben Brazília is bemutatkozott. A sátrakban prospektusokról tájékozódhattunk az egyes országok nevezetességeiről, és nemzeti ételeket is megkóstolhattunk: például a gazpachót, a hideg spanyol zöldséglevest. Az összetételével nem sikerült tisztába kerülnöm, de paradicsom biztosan volt benne. A spanyol nyelvű irodalom standján kívül az idén a Szegedi Egyetem hispanisztika tanszéke is képviseltette magát saját kiadványaival. A gyerekek spanyol nyelvű játékokat játszottak, a kirakós játék hatalmas betűkockáival rohangáltak fel-alá. A járdát beterítő játéktáblán az egy hónapja zajló spanyol nyelvi vetélkedő döntőjét is lejátszhatta az a két szerencsés, akik közül a győztes egy andalúziai utazással lehet majd gazdagabb.
Örülök, hogy Budapest szomorú és poros belvárosába a mai nap egy kis spanyol kedélyt hozott – mondta köszöntőjében Szőcs Géza kulturális államtitkár, aki kitért arra is, hogy a latin világgal fenntartott fél évezredes kapcsolatunk ellenére ma egyetlen spanyol nyelvű országban sem működik magyar kulturális intézet. A kulturális államtitkár úgy nyilatkozott, hogy feltett szándéka lépéseket tenni ennek a hiánynak a pótlására. Ez már csak azért is időszerű, mert spanyol nyelvterületen mostanában igen nagy az érdeklődés Magyarország és a magyar kultúra iránt. – Az utóbbi időben divatossá vált a spanyolok körében Magyarország. Ma már sikk Budapestre járni, ezen a téren, úgy tűnik, Párizst is sikerült megelőznünk – tudtuk meg G. Nagy Rékától, a Cervantes intézet munkatársától. Az intézet azonkívül, hogy nyelvoktatással foglalkozik és találkozóhelyet jelent az idegen országban élő spanyol anyanyelvűeknek, egyben a legjelentősebb spanyol kulturális intézmény is; rengeteg programot és kulturális projektet bonyolít le több mint negyven országban. Ezek közül Budapest kiemelt helyszín: művészek és a kulturális élet egyéb szereplői is sokszor jelentkeznek a Cervantes intézetnél, mert szeretnének eljönni Magyarországra. Ez hosszú távon persze nemcsak a spanyol nyelvű kultúra Magyarországra hozatalát, hanem a magyar kultúra exportját is jelenti. Az intézet által szervezett budapesti programoknak nagy sikerük van a magyar közönség körében. A meghívottak kiválasztásakor a fiatal alkotók, előadók támogatásán kívül az is vezérfonalat jelent, hogy a spanyol vendégek magyar „megfelelőjét” megtalálják: óriási érdeklődés kísérte például Palya Bea és Esperanza Fernández flamencoénekes közös koncertjét, és a Cervantes intézet szervezésében valósult meg a Húsz ruha Európa számára című kiállítás is, amely belga, spanyol és magyar divattervezők irodalmi művek ihlette munkáit vonultatja fel, és nyár végéig látható a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.