Szélsőséges szecesszió

Pethő Tibor
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pesti Nagykörút mai állapota lehangoló. A házak ugyan őrzik eredeti vonásaikat, legalábbis a gyanútlan járókelő ilyesmit tapasztalhat. A historizáló mivoltában páratlan főváros védelme elégtelen, a hivatásos örökségvédőknek alig van eszköz a kezükben, hogy megóvják emlékeinket a pusztulástól, a barbár beavatkozástól. Épületek, feliratok, hagyományos üzletek tűnnek el nap nap után. Az Oktogonnál nemrég szüntették meg a nagy múltú vajassütemények boltját. Helyére török gyorsétkezde költözött. Elég persze végigvezetni tekintetünket a nyolcszögletű – egykor Mussolini és November 7. nevet is viselő – útkereszteződésen. A Savoy kávéház helyén ma gyorsétterem, az Abbáziáén pedig – amely 1992-ig fokozatosan züllött le valutaüzérek zugtanyájává – bankfiók működik. A körúti, balkanizálódott, harsány feliratdömping után üdítő érzés befordulni a régi utcabútorokkal, jórészt elegáns cégtáblákkal felszerelt Andrássy útra.
Az apró, időnként kifejezetten bántó részletekre a Hősök tere felé átsuhanó polgártársak talán ritkán figyelnek fel. Ugyanakkor, ha valaki ráérősen sétálgat itt, szemébe tűnhetnek azok az ormótlanságok, amelyekre Gábor Eszter kötete is felhívja a figyelmet. Kitűnő példája ennek a szerző által hangsúlyosan említett egykori Landauer-villa, amely eredeti formáját kívülről legalábbis megőrizve Fiatal Művészek Klubjaként működött a kilencvenes évekig. Az itt tanyát ütött görög étterem távozásával nemcsak oda nem illő emeletet húztak az épületre, hanem megpróbálták a régi részeket is puccparádésan kiegészíteni. A háztömb eredeti villáiból alig maradt napjainkig valami. Gábor Eszter felhívja a figyelmünket nem köztudott módosításokra is, mint a szélsőségesen szecessziós Babocsay-villa húszas évekbeli, hűvösen klasszikus átépítésére (ma a szerb követség található itt), az egykor parkszerű Hősök tere lekövezésére, a nyers tégla falfelületek egykori eltüntetésére az út mentén, a jelenlegi újgazdag pusztításra. Kötete egyszerre aprólékos s imponáló szakmaisággal, ám a nagyközönség számára is élvezhető módon, gyakran húsz oldalt is szentel egy-egy villaépületnek.
A környékbeli eltűnt városnegyedekre – az egykor nyaralótelepnek számító Városligeti fasornak a Monarchia összeomlásáig nagyrészt lebontott villáira, az epreskerti művésztelepre, amelynek kis maradványa a Kmety utca sarkán ma is megvan – külön fejezetet szentel. A tanulmányokból összeálló vaskos könyvet pedáns jegyzetapparátus, kislexikon, névmutató és telekkönyvi adatok egészítik ki. Az egyedülálló részletességű kötethez hasonló művet szívesen olvasnánk akár a Nagykörútról, akár a Bartók Béla útról, akár a Margit körútról és környékéről.
(Gábor Eszter: Az Andrássy út körül. Osiris Kiadó–Budapest Főváros Levéltára, 2010. Ára: 4980 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.