Vállalkozások az akcióterv mellett

K. Tóth László
2010. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte mindegyik gazdasági szervezet támogatja hazánkban az új kormány első akcióprogramját. E körbe tartozik a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is. Dávid Ferenc főtitkár lapunk érdeklődésére az akciótervből elsősorban a társasági adó tervezett csökkentését emelte ki. – Annak is nagyon örülünk, hogy a Széchenyi-kártyára felvehető hitelkeret maximumát 25 millió forintról 50 millió forintra emelik, s hogy a pénzt beruházásra és pályázathoz szükséges önerőre is fel lehet majd használni. S az egyenes ági vagyonmozgásra – például üzletrész megöröklésére – vonatkozó adózás megszüntetését is pozitívan értékeljük, valamint azt is, hogy a beruházások esetén megkövetelt 51 engedély harmadát eltörli a kabinet – nyilatkozta lapunknak Dávid Ferenc. A VOSZ a közszférában végrehajtandó 15 százalékos bértömegcsökkentést, s az állami vállalatoknál várható 260 igazgatósági hely megszüntetését szintén üdvözli, de azt is, hogy a kormány költségvetési felügyelőket állít a költségvetési intézményekben, vagyis az állam a saját háza táján is takarékosságra törekszik – hangsúlyozta Dávid Ferenc.
Géresi József, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) alelnöke és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke elmondta, hogy az akciótervben sok pozitív változtatás található. A társasági adó csökkentése abból a szempontból is fontos, hogy növeli szomszédainkkal szemben a versenyképességünket.
– Ugyanakkor az Iposz azt is javasolja, hogy az áfa mértéke kevesebb legyen, mint 25 százalék, s azt is, hogy miként az európai országokra jellemző, a multiknak beszállító vállalkozások legalább 35 százaléka magyar cég legyen – hangsúlyozta Géresi József. Az is rendkívül fontos az érdekvédelmi szervezet szerint, hogy a jelenleginél több magyar áru legyen a hazai boltokban.
E téren nagyon rosszul állunk, hiszen a szomszédos Ausztriában is sokkal nagyobb az osztrák termékek aránya az üzletekben, mint ami a hazai termékek terén nálunk jellemző. Az Iposz azt is üdvözli, hogy a kistermelők lehetőségeit az élelmiszer-termelés és -feldolgozás terén jelentősen könnyítik, mert így kevesebb európai „élelmiszer-hulladék” érkezik az országba.
Ugyanakkor úgy vélik, hogy ezt a szabályozást a fémipar területére is ki kellene terjeszteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.