Veszélyben a frankhitelesek

Töretlenül emelkedhet a következő napokban idehaza a svájci frank árfolyama, ami meglehetősen rossz hír a devizahiteleiket törlesztő adósok számára. Az ok egyértelműen abban keresendő, hogy a svájci jegybank letett arról, hogy megakadályozza az alpesi deviza erősödését. Tegnap a frank történelmi csúcsot döntött.

Csécsi László
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Perelik a bankokat. Kitöröltetnék a banki hitelszerződésekből a fogyasztókat igazságtalanul hátrányba hozó passzusokat azok az ügyvédek, akik közérdekű pert indítottak a Magyarországon működő bankok ellen. Czirmes György ügyvéd lapunknak elmondta: a per már hónapokkal ezelőtt elindult, ám a bíróság rendszeresen parkolópályára állította az eljárást, újabb és újabb dokumentumok bekérésével lassította a folyamatot. A hét társadalmi szervezet által indított pert arra építik az ügyvédek, hogy a pénzintézeteknek a hitelintézeti törvény szerint még a szerződés aláírásakor ismertetniük kellene azt, hogy becslésük szerint milyen és mekkora költségek merülnek majd fel a későbbiekben. Czirmes úgy látja, hogy a bankok ezt nem teszik meg. Amennyiben a per sikerrel zárul, akkor a költségek egy részét viszsza kell kapniuk az embereknek – állítja az ügyvéd.


Úgy tűnik, semmi nem állíthatja meg a svájci frank szárnyalását. A törlesztőrészleteik emelkedése miatt aggódók számára rossz hír, hogy az alpesi deviza erősödése töretlen, és a kereskedők egyetértenek abban, hogy még jó ideig az is marad. Az elemzők szerint nem lehet árfolyamjóslatokba bocsátkozni. A frank egyébként még soha nem volt olyan erős az euróval szemben, mint tegnap, amikor 1,3730-as szint alá süllyedt az árfolyam. Ekkor a frankért 204,8 forintot adtak a nemzetközi piacokon, míg tegnap lapzárta idején 204 forint környékén járt az árfolyam. Összehasonlításképpen: aki 2008 nyarán vett fel devizahitelt, az még 140 forint körüli árfolyammal számolhatott, aki pedig 2007-ben döntött a frankhitel mellett, az 150 forintért kapta az alpesi fizetőeszközt.
Az elemzők szerint a tegnapi erősödés egyik oka az, hogy a svájci jegybank csütörtöki kamatdöntése után kiadott közleményéből arra lehetett következtetni: nem hajlandók tovább küzdeni a drága frank ellen. Eddig azért nem erősödhetett az alpesi deviza, mert a jegybank mindig közbelépett, és megnyitotta a frankcsapokat. A befektetőknek persze több se kellett, rögtön ki is próbálták, hogy az SNB valóban távol marad-e a piacoktól, ha erősödni kezd a fizetőeszköz. Az árfolyam alakulásából arra lehet következtetni, hogy a jegybank az eddigiektől eltérően tényleg nem avatkozott be.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a svájci gazdaság jelenleg sokkal jobb állapotban van annál, mint amit a frankárfolyam mutat, vagyis az erősödésnek megvan a háttere. Ez meggyőzte a jegybankot arról, hogy a svájci cégek át tudják vészelni a frankdrágulás káros hatásait, többek között azt, hogy romlanak exportlehetőségeik. Ráadásul a befektetők a déli országok válsága miatt már nem bíznak az eddig bombabiztosnak tartott euróban, és sokan a svájci frankhoz menekülnek, így ők is tovább srófolják az árat. Az elemző szerint a devizahitelesek egyedül abban bízhatnak, hogy a forint lépést tart a frankkal, és közel hasonló ütemben erősödik. Sajnos egyelőre úgy tűnik, hogy a magyar fizetőeszköz nem bírja majd szuszszal a frank utáni loholást, ezért a frank hazai drágulására lehet számítani.
Bari Csaba, a Buda-Cash devizakereskedője hangsúlyozta: jelenleg emelkedő tendencia látszik a svájci frank piacán, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy bármi megtörné ezt a trendet. A kereskedő szerint valahol 208,5 forintnál van egy olyan határ, amit a frank nem tud átlépni. Ha mégis sikerülne átlépnie ezt a szintet, akkor további lendületet kaphatna az erősödés, és nehéz lenne megmondani, hogy hol állna meg az árfolyam. Samu János, a Concorde elemzője szintén egyetért azzal, hogy a frankerősödés megalapozott, mert azt az alpesi ország gazdaságának állapota lehetővé teszi. A szakember úgy gondolja, hogy a svájci fizetőeszköz drágulása szükségtelenné teszi a jegybanki kamat emelését, úgyhogy legalább emiatt nem kell aggódniuk a devizahiteleseknek.

A pénztárak kimaradnak. A pénztárakat nem vonják be a bankadó hatálya alá, mert az elvonás közvetlenül a pénztártagokat érintené – közölte tegnap a Stabilitás Pénztárszövetség. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.