Vietnam fővárosában, Hanoiban Nguyen Dinh Chien, a Vietnami Történeti Múzeum főigazgató-helyettese és Zelnik István, a Magyar Indokína Társaság (MIT) elnök-vezérigazgatója a napokban megállapodást írt alá arról, hogy a MIT finanszírozásában Budapesten jelenik meg a vietnami császári dinasztiák kincstárából származó arany, ezüst, jádekő és elefántcsont pecsétgyűjteményt bemutató könyv európai kiadása.
A kultúrtörténeti kuriózumnak számító, egyedülálló császári pecsétgyűjtemény első, vietnami könyvkiadására magyar támogatással ez év elején került sor a régi vietnami főváros, Thang Long ezeréves fennállásának évfordulója alkalmából. Mint ismeretessé vált, 1945-ben a nemzeti felszabadító mozgalom elfoglalta Huét, a császári fővárost, s lefoglalta a császári kincstárat, amelyben 85 császári pecsétet is találtak, 1709 és 1939 közötti datálással. Ezeket a kincseket fotózza újra Sulyok Miklós magyar fotóművész a hanoi történeti múzeum páncéltermében.
Ennek a páratlan gyűjteménynek a közreadása is része annak a magyar–vietnami kulturális, tudományos kutatási és könyvkiadási programnak, amelyet a Zelnik István által, a Holland Kelet-indiai Társaság mintájára létrehozott Magyar Indokína Társaság szervez és finanszíroz immár két éve. A többéves, ambiciózus program része továbbá a Vietnami Délkelet-ázsiai Kutatóintézettel, a Vietnami Archeológiai Intézettel már szerződéses alapon is nyugvó tudományos, kulturális örökségvédelmi és archeológiai együttműködés. Vietnami tudósok és kutatók már bekapcsolódtak a Zelnik-gyűjtemény kutatásába és publikálásába, s részt vesznek a jövő év elején Budapesten létrejövő Délkelet-ázsiai Kutatóintézet munkájában is.

Mohács, Berlin, Szent István – Évszámok, amiket illene tudni