Vigyázat, ehető

Európában évente százezer gyermek hal meg a környezeti tényezők által okozott betegségekben. Kutatások szerint a rákos megbetegedések hetven százaléka a környezethez kapcsolható. Egy kis délfrancia falu, Barjac polgármestere ebből kiindulva átalakíttatta az iskola étkezdéjét biokantinná, és esélyt adott az ökogazdálkodásnak. Mozgalom a Cévennek hegység lábánál az egészséges életért, ételért: Jean-Paul Jaud dokumentumfilmje a francia bioforradalom e helyi kezdeményezését mutatja be.

Tölgyesi Gábor
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toxikus molekulákat tartalmazó felhők érkeztek Hollandia felől Franciaország fölé: e szokatlan bejelentést tette filmje, a Vigyázat, ehető! budapesti díszbemutatóján. Gyakoriak az ilyen hírek a francia időjárás-jelentésekben?
– Csak egyszer hallottam a rádióban, ám nem ritka az ilyen hír. Tanúi vagyunk annak, hogy a vegyszerhasználat miatt ma már a világ legkülönbözőbb pontján egyetlen négyzet-centiméternyi föld sincs, amely mentes volna a mérgektől, ugyanis a felhők nagy távolságokba is elviszik a toxikus molekulákat. Elrettentő példa: a bretagne-i földnyelvtől nem messze fekszik egy csodaszép sziget, Belle-Ile. Miközben Franciaország egyik paradicsomi helyeként tartják számon, az itteni légkörben az anticiklonhatásoknak köszönhetően néhány év alatt a többszörösére növekedett a mérgező anyagok koncentrációja. Az izlandi vulkán hamujához hasonlóan a mérgező felhők bármikor bárhová eljuthatnak.
– Egy magyarországi áruházlánc polcain alig egy hónapja találtak rákkeltő növényvédő szerrel szennyezett bébiételt. A biogazdálkodók szerint a kemikáliák kevésbé tetten érhető módon is veszélyeztetik az egészséget. Rákbeteg gazdálkodók, gyerekek: mi volt az a momentum, ami rávitte Barjac polgármesterét, hogy bevezesse a bioétrendet az iskola menzáján, a faluban pedig ösztönözze az ökológiai gazdálkodásra való áttérést?
– Nem volt utolsó csepp a pohárban. Edouard Chaulet, Barjac polgármestere korábban tanár és iskolaigazgató volt. Pedagógusként megfigyelte, ahogy múlik az idő, nemcsak a gyerekek egészségi állapota romlik fokozatosan, hanem a viselkedésük is. És ez igaz a felnőttekre is. A növényvédő szerek ugyanis idegrendszeri károsodást okozhatnak, ezekből pedig évente 76 ezer tonna jut a francia földekre. Barjacban sok a gazdálkodó család. Érdekesség, hogy egy büntetés-végrehajtási intézet iskolája nemrég kérte el tőlünk a film kópiáját. Valószínűleg azért, hogy több börtönben is bevezessék a bioétrendet.
– A filmjéből kiderül, nemcsak több barjaci gazdálkodó, hanem egy kisfiú és kislány is megbetegedett rákban, valószínűleg a kemikáliák miatt. Mi lett velük?
– A kislány most tart betegségének ötödik évében, és elérkezett ahhoz a fordulóponthoz, amikor a kemoterápia nem alkalmazható nála tovább. Mondhatni, mindketten jól vannak, ám a többi gyerekhez képest hátránnyal indulnak a nagybetűs életbe: a kemoterápia ugyanis az egészséges sejteket is károsítja.
– Amikor átállt a falu nagy része az ökológiai gazdálkodásra, a mozgalom erősebb, öszszetartóbb közösséget kovácsolt?
– Nem hozott különösebb közösségi változást, de nem is ez volt a cél. Franciaországban viszonylag régóta vitatott téma a vegyszerek és a génmódosított vetőmagok használata, illetve ezzel szemben az ökológiai gazdálkodás bevezetése, elterjesztése. A változás a barjaci polgárok viselkedésében volt tetten érhető: tudatára ébredtek annak, milyen veszélyeket rejt magában a vegyszerek használata, és képesek voltak változtatni, cselekedni. A polgármestert egyébként újraválasztották.
– Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO is felhívta a figyelmet a növényvédő szerek káros hatására. Akkor miért nem segítik kellőképpen az államok az ökológiai gazdálkodás elterjedését?
– Különfélék az indokok. És az érdekek is. Mindenesetre az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezete, a FAO 2007 augusztusában közzétett egy hivatalos tanulmányt, amely szerint a világ népességét igenis el lehetne tartani csak ökogazdálkodással megtermelt élelmiszerrel. Majd néhány héten belül visszavonta ezt a tanulmányt, azaz megtagadta a saját hivatalos álláspontját. Vajon miért?
– Ilyen ellentmondást nemcsak az ENSZ, hanem az Európai Unió is fel tud mutatni. Miközben tizenhárom tagállamban folynak az ökológiai gazdálkodást népszerűsítő programok, az új Európai Bizottság a génmódosított kukorica után most a génmódosított burgonya behozatalát is engedélyezte.
– Nevezhetjük ezt következetlenségnek, de nevezhetjük szimplán képmutatásnak is. Nyilvánvaló a stratégia: a látszat kedvéért az unió egyes területeken bizonyos engedményeket tesz az ökogazdálkodás, a bioélelmiszerek népszerűsítéséért, majd néhány hónap múlva hoz egy elítélendő, botrányos és igazságtalan döntést, mint amilyen például a génmanipulált termékek bevezetésének engedélyezése. Felvetődik a kérdés: hogyan engedélyezhetik az európai vezetők ezeknek a termékeknek a behozatalát, amelyeket mindössze három hónapig teszteltek emlősökön? Holott köztudott, az ilyen termékek igazi hatásának kimutatásához minimum kétéves tesztelési időszak kellene.
– A politikai akarat, illetve annak hiánya a Vigyázat, ehető! című filmnek is egyik kulcsfogalma. Bár az uniós politika ellentmondásos e kérdésben, az ökológiai gazdálkodásba bevont területek száma Európában folyamatosan nő. Mit szól ahhoz, hogy van olyan európai tagállam, ahol a tendenciával ellentétesen inkább csökken e területek száma?
– Abban az országban emberiségellenes bűntettet hajtottak végre. Konkrét statisztikák, felmérések szólnak arról, hogy milyen krónikus, illetve halálos betegségek kialakulásához vezethet a tömegtermelésnek nevezett intenzív vegyszeres mezőgazdasági termelés. Az ilyen gazdálkodás favorizálása egyrészt a növényi és állati élet elleni bűncselekmény, másrészt növeli a gyerekeinkre és általában az emberi létre leselkedő veszélyt. Kérdés, hogyan engedhetjük meg e gazdálkodás további erősödését, mikor az első számú áldozatok azok a gazdák, akik a kemikáliákat használják. Nem tudom, milyen kézzelfoghatóbb bizonyíték kell még, mikor azt látjuk, hogy azok, akik érintkeznek ezekkel a vegyszerekkel, krónikus betegségekkel küzdenek, valamint a gyerekeik már betegségekkel születnek: rák, cukorbetegség, idegrendszeri károsodások, genetikai deformációk.
– Az ökológiai gazdálkodás a kisebb, a családi gazdaságoknak kedvez, amelyek el is tudják látni a helyi piacokat. Ez ellentétes a multik, a nagy gazdaságok érdekeivel és a neoliberális gazdaságpolitika dogmájával, miszerint mindenhol mindig legyen verseny, még ha egyenlőtlen is. Milyen a politikai diskurzus erről az ön hazájában?
– Természetesen Franciaországban ez a téma a környezetvédők és a jelenlegi kormány között politikai vitát eredményezett, amelynek voltak konkrét következményei is: a regionális és az uniós választásokon a francia zöldek a korábbinál nagyobb támogatást kaptak.
– Két éve a montreali fesztiválon, tavaly a Berlinalén vetítették a Vigyázat, ehető!-t. A hatásra jellemző, hogy most márciusban Luxemburgban belga és német tartományok által is támogatott, hivatalos zöld akciót építettek a filmje köré. Nem érték atrocitások az ellenoldal részéről?
– Az biztos, hogy a film bemutatója óta a kémiai összetételű mezőgazdasági szerek gyártóinak honlapján előkelő helyen szerepelek mint negatív hős. Valószínűleg közvetlen támadások azért nem értek, mert egyrészt igazat mondok, másrészt, ha el is hallgattatnának, a biogazdálkodást ellenző lobbi „problémája” ezzel nem oldódna meg. Más módszerekkel igyekeztek gáncsolni, hogy hírt adhassak a barjaci kezdeményezésről. A Vigyázat, ehető! című filmet két producerrel kezdtem el forgatni, a munka végére egy sem maradt. A most befejezett filmemnél szintén egyedül voltam producer, egy segítő sem akadt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.