Tegnap nem emelkedett a gázár a lakosságot is magában foglaló egyetemes szolgáltatásban, pedig korábban szakértők tíz százalék körüli emelkedést valószínűsítettek. Mint ismert, az új kormány befagyasztotta az energiatarifákat, és nem kizárt, hogy a moratórium fennmarad az idei fűtési szezon kezdetére is. Erre azért nyílik esély, mert a kormány olyan megoldást talált ki, amely miatt az áremelés elmaradása ellenére sem gyűlhet fel olyan veszteségük a szolgáltatóknak és a kereskedőknek, amit később a fogyasztóknak valamilyen formában törleszteniük kellene. – A kormány a harmadik negyedévben kedvező árú, nyugati forrásból beszerezhető pótlólagos gázforrások gázellátásba történő bevonását teszi lehetővé – közölte az ideiglenesre tervezett konstrukcióról a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM). A tárca szerint ezzel az energiaipari cégek veszteséges működése, illetve a háztartásienergia-számlák növekedése is elkerülhető. Ez azt jelenti, hogy az Ausztria irányából érkező vezetéken bejövő – jelenleg az orosz forrásnál olcsóbb – nyugat-európai gáz megjelenhet az egyetemes ellátásban részt vevő fogyasztók árképzésében is. Ez eddig csak a szabadpiaci ajánlatokban játszhatott szerepet a szabályozás miatt. Az NFM közleménye kiemelte, hogy „a módosítások elvégzésével az árszabályozás felülvizsgálata és a szolgáltatókkal folytatott tárgyalások nem zárultak le, a hosszabb távon elvégezhető módosítások kidolgozása az érintettek együttműködésével tovább folytatódik”.
A kormány által elrendelt moratórium kiterjed némely távhőszolgáltatóra is, de csak azokra, amelyek továbbra is az egyetemes ellátás keretein belül szerzik be a szükséges földgázt. Nem tartozik azonban ezek közé a legnagyobb távfűtőtársaság, a budapesti Főtáv, amely nemrég a Mol szabadpiaci ajánlatát fogadta el. A Főtáv arról számolt be, hogy tegnap átlagosan 6,7 százalékkal drágult az általuk nyújtott szolgáltatás a fűtőanyag áremelkedése miatt. Hangsúlyozták, a változás csak a végfogyasztói tarifa kétharmadát kitevő hődíjat érinti, az alapdíjat nem. Ezáltal egy átlagos lakás esetében a hődíj évi bruttó 126 ezer forintról 139 ezerre változik a díjnövekedés hatására. A teljes költség 12 hónapra vetítve várhatóan bruttó 200 ezer forint körül alakul.
Nem emelkedik viszont a távfűtés díja Tatabányán. A Tatabánya Erőmű Kft. szakmai résztulajdonosa, az Elmib Zrt. lapunkhoz is eljuttatott közleményéből kiderül, a társaság számára a világpiaci ármozgások mintegy 30 százalékkal növelték meg a hőelőállítás költségeit az előző negyedévben. A cég azonban megállapodott a helyi önkormányzattal, hogy nem változik a tarifa, amíg az új kompenzációs díjmechanizmus alapelveit meg nem ismerik. Az erőmű fenntartja a jogot költségei későbbi elismertetésére.

Végre megérkezett az árréscsökkentés a háztartási cikkekre is – Most érdemes figyelni, ki visít majd miatta, és miért