A levágott arcú Szent István

A szobor igen, Szent István alakja nem kerül vissza Nagybánya főterére. A román kulturális minisztérium szerint csak úgy állíthatják vissza köztérre a város 1347-es pecsétje alapján készült szobrot, ha az államalapító király arcát és az uralkodói szimbólumokat az alkotó, Kádár Károly szobrászművész eltávolítja.

P. Szabó Ernő
2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szent István király, Nagybánya védőszentjének alakja a város híres, 1347-ből származó pecsétjének fő helyén látható. Trónusául a város fölé magasodó, stilizáltan ábrázolt hegycsúcs szolgál, amelynek tövében a vidéket gazdaggá tevő bányászatot, illetve a szőlőművelést jelképező emberek munkálkodnak. A pecsét latin körirata pedig nem kevesebbet állít, mint hogy „A polgárság egymás iránti szeretete a város legnagyobb erőssége”. A latin nyelvű szöveg a megvalósított műalkotáson is szerepel, pedig ami a szobor körül történt, történik, az a legkevésbé sem a város, az ország polgárainak egymás iránti szeretetéről, megértéséről tanúskodik. A művet két évvel ezelőtt helyezték el a főtérre, a Fekete Sas Szálló előtti szökőkúthoz, ám alig két hónap múlva, még hivatalos átadása előtt elbontották. Igaz, még engedély sem volt a felállítására, mert arról elfeledkezett a polgármesteri hivatal, a valódi problémát mégis a „magyar vonatkozású” szimbolika jelentette – legalábbis az egykori kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar tanítványaiként felnőtt helyi és bukaresti soviniszták számára.
Majd két év után végre megszületett a döntés, amelyet bölcs Salamon aligha vállalt volna: levágott arccal, uralkodói szimbólumok nélkül ábrázolhatja a mű a központi figurát, amelyet persze Szent Istvánnak így egyáltalán nem nevezhetünk. Egyesek talán Stefan cel Marét látják majd benne, mások a Kassáról ide is átrándult Eduard Benest… De akkor minek a címer, s minek az István-torony, amely, szintén zavaróan, Szent Istvánt idézi? S akkor minek a Hunyadi-ház, a művésztelep, a folyó, a szelídgesztenyés? Ha csak a Ceausescu regnálása idején emelt tömbházak maradnának, senkit nem zavarna a múlt, az igazságot sok-sok mozaikkockából összerakó történelem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.