A vízfogyasztáson spórol a lakosság

Jelentősen csökkent a vízfogyasztás hazánkban az elmúlt három évben, a fővárosban például napi 200 millió literrel kevesebb a felhasználás. Szakemberek a már korábban is visszafogott fogyasztás további mérséklődését a gazdasági visszaeséssel magyarázzák.

Hajdú Péter
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napi 200 millió literrel kevesebb vizet fogyaszt Budapest ma egy kánikulai napon, mint 2007-ben. A napokban mért 570 ezer köbméteres fogyasztás jelentős mértékben elmarad a három évvel ezelőtti csúcsfogyasztástól – mondta el lapunknak Lévai Zsuzsa, a Fővárosi Vízművek Zrt. kommunikációs osztályvezetője, aki szerint az utóbbi néhány év fogyasztáscsökkenése annak köszönhető, hogy az átlagpolgár a válság hatására egyre jobban takarékoskodik a közüzemi szolgáltatásokkal, így kevesebb vizet is fogyaszt. Bár sokan a növekvő ásványvízfogyasztással hozzák ezt összefüggésbe, a Fővárosi Vízművek szerint ez nem igaz, hiszen a lakossági fogyasztás zömét a háztartási felhasználás és locsolás teszi ki.
Hasonlóról számolt be lapunknak Fodor Jenő, a Debreceni Vízmű Rt. ivóvízágazatának főmérnöke. Idén eddig a júniusi kánikulában mérték a legmagasabb fogyasztást, napi 48 ezer köbmétert, míg a tavalyi csúcs 52 ezer köbméter volt. Ezzel együtt a főmérnök arra hívta fel a figyelmet, hogy nem is annyira a csúcsfogyasztás változása az érdekes, hanem a tendencia, amely az éves átlagfelhasználás csökkenését mutatja. Tavaly az átlagos napi fogyasztás 39 600 köbméter volt, az idei év eddig eltelt hat és fél hónapjában pedig 37 300, vagyis mintegy öt százalékkal kevesebb vizet használtak fel a debreceniek, mint tavaly.
A fogyasztás csökkenésének okairól Fodor Jenő elmondta, hogy miután a közületek és a vállalkozások fogyasztása viszonylag egyenletes, a csökkenés jelentős része a lakosság alacsonyabb vízvételéből adódik. Ez egyrészt annak tudható be, hogy a csapadékos időszak miatt kevesebbet locsoltak, másrészt a tényleges előállítási költség megfizetése takarékosságra ösztönzi az embereket. Végül pedig a válság hatására a korábbinál is óvatosabban bánnak a vízzel – tette hozzá a szakember.
A fogyasztás csökkenése már évtizedek óta megfigyelhető folyamat. Budapesten a nyolcvanas évek 1,2 millió köbméteres csúcsfogyasztása fokozatosan visszaesett, párhuzamosan a nagy vízfelhasználású gyárak számának csökkenésével. Debrecenben is hasonló tapasztalatokról számolnak be a vízügyi szakemberek. A városban a vízfogyasztás csökkenése a kilencvenes évek drasztikus visszaesésével kezdődött. Ez részben azért következett be, mert a környék élelmiszer-ipari üzemei és egyéb vízigényes gyárai beszüntették működésüket, a helyükre települő új cégek pedig víztakarékos technológiákat alkalmaztak. Ebben az időszakban kezdődött a vízdíjtámogatások csökkentése is, ami a lakossági árak emelkedéséhez vezetett.

Csúcs közelében az áramfogyasztás. A rendkívül meleg időjárás hatására változatlanul jelentős az áramfogyasztás Magyarországon – tájékoztatott tegnap a Mavir. Tegnap kora délutánig a legmagasabb terhelés 6159 megawatt volt. Ez, bár megközelíti, de még elmarad a 2007 nyarán mért történelmi csúcstól. MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.