Kemény nyomást kell gyakorolnia a nemzetközi közösségnek annak érdekében, hogy Izrael enyhítsen a Gázai övezet blokádján, illetve megnyissa a Hamász hatalomra jutása óta lezárt terület határait – jelentette ki gázavárosi látogatását követően tegnap Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője. Az amerikai AP hírügynökség által is idézett Ashton azt is nyomatékosította, Izraelnek meg kellene engednie, hogy az övezet palesztin vállalkozói exportálhassanak is. Mint mondta, az EU álláspontja nagyon világos: azt akarja, hogy az embereknek módjuk legyen szabadon mozogni, és ne csak a Gázába érkező árukat lássák, hanem exportálhassanak is onnan. Ashton a gázai látogatása után Izraelbe utazott, ahol megbeszéléseket folytatott Benjamin Netanjahuval.
Az izraeli miniszterelnök egyébként az uniós külügyi főképviselővel folytatott tárgyalása előtt tegnap fogadta az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottját. Netanjahu George Mitchellnek elmondta, Izrael kész tárgyalni a palesztinokkal a békés rendezéssel kapcsolatban. „Ennek érdekében kezdeményeztünk közvetlen párbeszédet Mubarak egyiptomi elnökkel” – közölte az izraeli kormányfő. Mahmúd Abbász erre reagálva kijelentette, a palesztinok mindaddig nem tárgyalnak, amíg Izrael vissza nem vonul 1967-es határai mögé, és nemzetközi békefenntartók nem érkeznek a palesztin területekre.
– Bízom benne, az EU külügyi főképviselőjének látogatása meggyőzi Brüsszelt, hogy nincs humanitárius katasztrófa Gázában – mondta Júli Edelstein. Az izraeli információs miniszter szerint a zsidó állam mindent megtesz annak érdekében, hogy a Gázai övezetben élő lakosság a lehető legjobb feltételek mellett élhessen. Az EU egyébként az infrastrukturális fejlesztés érdekében mintegy 22 millió eurós segélyt folyósít csaknem kilencszáz gázai vállalkozásnak.

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!